okey oyna

Milli Kargo İHA Geliyor

Milli Kargo İHA

Milli insansız hava araçlarıyla yapılan operasyonlarda büyük başarılar sağlayan ve bu başarılarıyla dünya genelinde ses getiren Türk Silahlı Kuvvetleri, yeni teknolojilerle güçlenmeye devam ediyor. TSK‘nın lojistik ihtiyaçlarını en hızlı şekilde karşılaması hedeflenen Kargo İHA projesi için imzalar atıldı.

Milli Kargo İHA Özellikleri

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından üretilecek olan dikey iniş ve dikey kalkış yeteneğine sahip olacak Kargo İHA için imzaların atıldığı Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir tarafından açıklandı.

2021’de seri üretime geçmesi hedeflenen insansız hava aracının 50 kg faydalı yük kapasitesine sahip olacağı ve 1 saat havada kalabileceğini açıklayan Demir, “Özellikle dağlık arazide iki nokta arasında, gerek kapalı kargo bölmesinde gerekse askıda yük taşıyarak kahraman Türk askerinin sahada ihtiyaç duyduğu lojistik desteği sağlayacak” ifadelerini kullandı. Ayrıca Kargo İHA’nın 50 kg faydalı yük kapasitesine sahip versiyonu için de çalışmaların başladığı belirtildi.

Sivil Alanda da Kullanılacak

TUSAŞ bu insansız hava aracının deniz platformlarında ve sivil alanda da çeşitli ihtiyaçların karşılanmasında kullanılmasını planlıyor. Silah, mühimmat, teçhizat ve tıbbi malzeme gibi güvenlik güçlerinin sahada olabilecek tüm ihtiyaçların en hızlı şekilde ulaştırılması amaçlanıyor.

Okey Oyna
 1.458 defa okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir