Milli Görüntülü Görüşme Programı: HAVELSAN Diyalog

HAVELSAN Diyalog

HAVELSAN firması yerli görüntülü görüşme programı HAVELSAN Diyalog‘u geliştirdi.

Yerli Görüntülü Görüşme Yazılımı: HAVELSAN Diyalog

Son zamanlarda kullanımı ciddi oranda artan görüntülü görüşme yazılımları için harekete geçen HAVELSAN, programın geliştirmesinde son aşamaya geldi.

Google Meet ve Zoom gibi görüntülü görüşme programları kullananlar sınırlamalarla karşılaşıyor. Ancak HAVELSAN firması tarafından geliştirilen yazılımda sınırlandırmalar olmayacak.

Koronavirüs salgını önlemleri kapsamında evde olduğumuz günlerde görüntülü görüşme programlarına rağbet çok arttı. Özellikle yabancı ülkelerde geliştirilen programların kullanım oranlarında büyük artış var. Geçtiğimiz haftalarda bu programların bazıları için gizlilik ve güvenlik ihlali çıkmasından sonra HAVELSAN firması harekete geçti. Geliştirilen yerli program hem bilgisayar hem iOS hem de Android cihazlarda kullanılabilecek.

Milli görüntülü görüşme programı HAVELSAN Diyalog ismi ile kullanıcılarla buluşacak. Program, kullanılan kurumların kendi sunucusunda çalışacak. Böylelikle gizlilik ve güvenlik konusunda kurumlar daha rahat olacak. Ayrıca son kullanıcılar da programı kullanabilecek.

Kamu kurumları tarafından ilgi görmesi beklenen yerli programda süre ve kişi sınırlaması da olmayacak. Ayrıca sınırsız kişi görüşmeye katılabilecek ve yapılan görüşmenin süre kısıtlaması olmayacak. Bu iki özellik milli programın diğer programların önüne geçmesine imkan sağlayacaktır.

Uçtan uca şifreleme, ekran paylaşımı, güvenli sesli görüşme, güvenli video konferans, güvenli mesajlaşma, HD ve 4K görüntü desteği bulunan program, siber güvenlik uzmanları tarafından da test edildi. Bu testler yoğun bir şekilde yapılmaya devam ediyor.

Yazılım iç ihtiyacı karşılayacağı gibi ihracat potansiyeline de sahip. İnternet tarayıcılar ve mobil uygulamalar üzerinden kullanılabilir olacak olan yazılımın şu anda yargı ve eğitim alanında çalışmaya hazır olduğu belirtildi.

Testler bittikten sonra programın bu ay içinde kullanıma açılacağı açıklandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.