Microsoft Xbox Series X Tanıtıldı

Microsoft yeni oyun konsolu Xbox Series X modelini tanıttı. Cihazın tüm detayları haberimizde.

Microsoft Xbox Series X Teknik Özellikleri

Geçtiğimiz saatlerde düzenlenen ve oyun dünyasının odak noktası haline gelen The Game Awards 2019 etkinliği devam ediyor. Oyunların yanı sıra etkinlikte sürpriz bir şekilde yeni konsol Microsoft Xbox Series X resmiyet kazandı.

Ezber bozan bir tasarıma sahip olan yeni oyun konsolu dikey olarak geliştirilmiş. PC kasalarından ilham alınarak geliştirilen bu oyun konsolunun TV standlarına nasıl sığacağı şimdiden tartışma konusu olurken, Microsoft’a göre sorun yok.

Xbox’ın başındaki isim Phil Spencer konsolun hem yatay hem de dikey bir şekilde kullanılmak üzere tasarlandığını belirtiyor. Ayrıca Xbox One X’in işlem gücünün 4 katını en sessiz ve verimli bir şekilde sunacağı belirtiliyor.

AMD’nin Zen 2 ve Radeon RDNA mimarisine dayanan özel bir işlemciden gücünü alan cihazı sergilemek için Hellblade 2 isimli oyun kullanıldı. Ayrıca yükleme sürelerini kısaltmak için NVMe SSD tercih eden Microsoft, konsolun 8K çözünürlükte oyun oynatabileceğini iddia ediyor.

120 FPS’ye kadar kare hızı, ışın izleme ve değişken yenileme hızı desteklenen teknolojiler arasında yer alıyor. Microsoft henüz grafik performansından bahsetmedi. Ancak Spencer, GameSpot ile yaptığı röportajda Hellblade 2 fragmanındaki grafiklerin doğrudan bu konsol ile elde edildiğini belirtiyor.

Xbox One X modelinde 6 teraflop olan grafik gücü, yeni konsolda 12 teraflop seviyesinde. Bu sayede Xbox One’a kıyasla 8, One X’e kıyasla 2 kat daha fazla grafik performansı sunuluyor.

Ayrıca Xbox Wireless Controller‘da yenilendi. Paylaş düğmesi ile ekran görüntüleri ve video kaydı almayı kolaylaştıran yeni kontrolcünün boyutları kullanıcıların konforunu artıracak şekilde ayarlandı.

Hali hazırda piyasada olan Xbox One’ları ve Windows 10 PC’leri destekleyecek olan bu kontrolcü, Xbox Series X ile birlikte gönderilecek. Microsoft’un, X Serisi için 2 yeni konsol planladığını, bunların arasında uygun fiyatlı bir çözümün de olacağını biliyoruz.

Xbox Series X ile doğrudan PlayStation 5 hedef alınırken, Microsoft yakın zamanda yeni konsollar da tanıtacaktır. Oyun konsolunun resmi tanıtım videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir