Microsoft Word ve Excel Passkey Nasıl Kullanılır?

Microsoft Passkey

Passkey‘i desteklemeye başlayan Microsoft, Word, Excel ve diğer tüm uygulamalarda geleceğe şifresiz bir adım attı.

Microsoft Word ve Excel Passkey Nasıl Kullanılır?

Günümüzün teknolojik dünyasında güvenlik her zamankinden daha önemli hale geldi. Bu önemin bilincinde olan Microsoft, tüm kullanıcılara önemli bir destek sundu. Bu güncellemeler kullanıcıların popüler Microsoft ürünlerine, özellikle de Word ve Excel gibi iş araçlarına erişmesini kolaylaştırıyor ve daha güvenli hale getiriyor.

Word ve Excel’de Passkey Kullanmak

Apple’ın iOS 16 ve macOS 13’te anahtar şifreleme teknolojisini tanıtmasının üzerinden iki yıl geçti ve bu sefer Amazon ve Nintendo gibi büyük şirketler de benzer adımlar attı. Microsoft artık bu özellikleri Windows ve Google cihazlarının yanı sıra Apple platformlarına da sunuyor.

Passkey kullanıcı hesaplarına erişmek için kullanılan geleneksel parolaları değiştirmenin daha güvenli bir yoludur. Bu yeni sistem biyometrik kimlik doğrulama araçlarıyla (yüz tanıma, parmak izi veya PIN kodu gibi) çalışır. Kullanıcı, cihazın makarnasını oluşturmak için Microsoft web sitesindeki linke gidebilir. Bu prosedür, kullanıcıların hızlı bir şekilde ve yüzlerini, parmaklarını veya pimlerini sabitlemelerini sağlar.

Şifreyi Ayarlamak Oldukça Basit

Şifreyi ayarlamak oldukça basit ve kullanıcı dostudur. Microsoft’un açıklamasına göre kullanıcılar öncelikle seçtikleri cihaz için bir şifre oluşturmak üzere bir bağlantıya tıklıyor. Ardından mevcut seçenekler arasından bir kimlik doğrulama yöntemi seçin: yüz, parmak izi, PIN veya şifre ve cihazınızdaki adımları izleyin.

Bu işlem tamamlandıktan sonra Microsoft hesabınız için gizli bir anahtar oluşturulacak ve kullanıcılar biyometrik kimlik doğrulamayı kullanarak Word, Excel, OneNote ve Outlook gibi uygulamalarda oturum açabilecek. Örneğin iPhone veya iPad kullanıcıları Face ID ile hızlı bir şekilde oturum açabilirken Mac kullanıcıları Touch ID’yi kullanabilir.

Kurumsal Müşterilere Önemli Avantajlar Sunuluyor

Microsoft’un bu yeni özelliği, özellikle geniş ve çeşitli kullanıcılara sahip kurumsal müşteriler için önemli avantajlar sunuyor. Bu yeni sistemle kullanıcı adı ve şifre gerektiren sürekli giriş işlemlerinden kaynaklanan sürtünme ve zaman kaybı azaltılmıştır. Ayrıca güvenlik açısından bakıldığında kriptografik anahtarlar, zayıf veya tekrarlanan parolalar gibi sorunlara daha iyi bir çözüm sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir