Microsoft Minecraft’ı Satın Alıyor

Milyonlarca oyuncu tarafından oynanan bağımsız oyun Minecraft, söylentilere göre Microsoft tarafından satın alınıyor. Şirketin bu hamlesinin sebebi ise mobil platformlardaki etkinliğini arttırmak.

minecraft-1

Son yılların en çok talep gören ve beğenilen bağımsız oyunlarından biri olan Minecraft yapımcısına çok daha büyük paralar kazandırmak üzere. Gelen dedikodulara göre Amerikalı yazılım şirketi Microsoft çok yakında Minecraft’ın tüm haklarını satın alarak üstüne geçirecek. Reuters’ın haberine göre şirket satın alım resmi duyurusunu ise 15 Eylül Pazartesi günü gerçekleştirecek. Verilen bilgiler markanın oyunun hakları için toplam da 2.5 milyar dolar gibi rekor bir bedel ödeyeceği yönünde. Hedef ise Microsoft’un Xbox One adlı yeni oyun konsolundan çok mobil platformlardaki yetkinliğini artırmakmış.

Nomura analisti Rick Sherlund, bizler bu satın alım hamlesini Xbox One için yapılmış bir güçlendirme çalışması olarak görmüyor, şeklinde konuşuyor ve ekliyor: “Bizce hedef mobil platformları öne çıkartabilmek. Bu adım aynı zamanda CEO SAtya Nadella’nın bulut ve mobil stratejisi hakkında da fikir
veriyor.”

Gelen dedikodular ise Monjang’ın kurucusu olan Markus Persson’ın anlaşma için Microsoft ile iletişime geçen taraf olduğunu iddia ediyor. Microsoft Xbox müdürü Phil Spencer ve Persson’ın yakın bir ilişki içerisinde olduğu ve birden fazla kez buluştukları söyleniyor. Son olarak kaynaklara göre Microsoft, Minecraft’ı rakip ürünler için kullanılabilir olarak tutacak ancak yeni versiyonların diğer platformlarda yer almasına izin vermeyecek. Böylece milyonlarca oyuncusu olan oyunun gelirlerini tek elde toplamış olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.