Microsoft Edge’e VPN Özelliği Geldi

Microsoft Edge

Teknoloji devi Microsoft uzun zamandır beklenen VPN özelliğini Edge tarayıcısına getirdi.

Microsoft Edge’e Ücretsiz VPN Özelliği Geldi

Microsoft Edge sonunda dahili olarak VPN özelliğini devreye aldı. Microsoft ile CloudFlare iş ortaklığıyla sunulan yeni VPN hizmeti ücretsiz olarak kullanıma açıldı. Yeni özellik 1 yıldan uzun bir süredir beta’daydı. Artık Edge 110 versiyonu ile kullanılabilir durumda.

Microsoft Edge’e VPN Nasıl Açılır?

Edge’de bulunan ücretsiz VPN aylık 1 GB veri limiti ile sunuluyor. Diğer paketler için fiyatlandırma detayları şimdilik açıklanmadı. Özelliğin kararlı versiyona geldiğini düşünürsek Microsoft’un yakında fiyatlandırmayı açıklayabileceğini ve Edge Secure Network’ü kullanıma açabileceğini söyleyebiliriz.

Yeni özellik kullanıcının yakın olduğu bölgeye göre sunucuyu otomatik olarak seçiyor. Microsoft VPN özelliği ile kullanıcıların IP’sini değiştirmesine izin verecek. Böylece bölgesel kısıtlamaları Edge ile aşmak mümkün olacak.

Microsoft Edge’in 110 Versiyonu İle Sunuldu

VPN özelliği kararlı Edge 110 versiyonu ile sunulacak. Edge 110’un ekran görüntülerinde VPN hizmeti belirli siteler, optimize ve tüm siteler olarak 3 farklı çalışma modu mevcut. İsimlerinden de anlaşılacağı üzere birincisi yalnızca bazı internet siteleri için kullanılabilecek. Optimize ise ortak Wi-Fi ya da HTTP sitelerde otomatik olarak açılacak.

Microsoft Edge 110 güncellemesi aldıysanız VPN hizmetini kullanabilirsiniz. Bunu yapabilmek için Ayarlar > Gizlilik, Arama ve Hizmetler yolunu takip edin. Daha sonra VPN’i etkinleştirmeniz yeterli olacak. Aylık veri sınırı olduğundan bazı internet siteleri için VPN’i açık tutmak mantıklı değil.

VPN Pazarında Ne Kadar Başarılı Olacağı Zamanla Ortaya Çıkacaktır

Edge’in sunacağı yeni hizmetin diğer VPN platformlarına göre ne kadar başarılı olacağı şimdilik belli değil. Ancak CloudFlare altyapısı ile sunulacağını ve çok fazla kullanıcıya sunulacağını dikkate almak gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir