Metinden Video Üreten Yapay Zeka Modeli Duyuruldu

Yapay Zeka

Stable Diffusion’ı geliştiren firma metinden video üreten yapay zeka modelini resmi olarak duyurdu.

Metinden Video Üreten Yapay Zeka Modeli Duyuruldu

Son yılların en önemli yapay zeka projelerinden olan Stable Diffusion yeni bir yapay zeka modeli ile karşımıza çıktı. Metinden görüntü oluşturma hizmetinin geliştiricisi olan Runway Gen-2 teknolojisini tanıttı. Bu modelle yapay zeka ile metinden video oluşturulabiliyor.

Stable Diffusion’ın geliştiren firma yeni yapay zeka modeli Gen-2 olarak bilinen teknoloji kısa bir yazı açıklamasından 3 saniyelik video oluşturabiliyor. Yeni aracı Runway’in internet sitesindeki bekleme listesine kaydolanlar test etmeye başladı.

Sosyal Medyada Merak Uyandırmayı Başardı

Meta ve Google gibi dev teknoloji firmaları da metinden videoya yapay zeka modellerini araştırmaya devam ediyor. Runway’in kendi aracını tüm kullanıcılara açık yapması sosyal medyada merak uyandırdı. Runway’in CEO’su Cristobal Valenzuela yeni aracın kullanıcıların fikirlerini hayata geçirmesinde kullanabileceğini belirtti.

Cristobal Valenzuela Gen-2 teknolojisinin film yapımcılarından içerik üreticilerine kadar geniş bir kullanıcı kitlesi tarafından tercih edileceği tahmin ediliyor. Örnek videolarda fütüristik robotlardan gerçekçi doğa manzaralarına kadar birçok video var.

Güvenlik Nedeniyle Açık Kaynak Kullanılmayacak

Ancak firma güvenlik ve geliştirme zaafiyetinden dolayı Gen-2 modelini açık kaynak olarak kullanmayacak. Runway ayrıca bekleme listesinin kullanıcı talebinin yönetilmesine kolaylık sağlayacağının da altını çizdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir