Megapiksel Nedir?

Son zamanlarda 108 megapiksel çözünürlüğünde akıllı telefonlar tanıtılmaya başlandıkça, yine megapiksel nedir sorusu yükselişe geçti. Biz de sizler için Megapiksel nedir sorusunu tüm detayları ile cevapladık.

Megapiksel Arttıkça Kalite de Artar mı?

Megapiksel, bir fotoğraf karesindeki görüntüyü oluşturan piksellerin yani taneciklerin sayısı, bir çözünürlük birimidir. Fotoğraftaki her bir görüntü noktacığı piksel olarak isimlendirilir. Çözünürlüğü ifade etmek için ise pixel ya da megapixel gibi terimler kullanılır.. Bir Megapiksel ise bir milyon piksele karşılık gelir.

Günümüzde 8, 12, 13, 16, 24, 32 hatta son zamanlarda yaygınlaşan 48 ve 64 megapiksel çözünürlüklerden sonra 108 megapiksel çözünürlüğündeki kameraya sahip akıllı telefonlar da piyasada yer almış durumda. Hal böyle olunca tüketicilerin de kafası karışık. Megapiksel tek başına kaliteyi mi temsil ediyor? Megapiksel yüksek oldukça, kalite de artar mı?

Yüksek Megapikselli Kameranın Ne Avantajları Var?

Örnek olarak 5 megapiksel çözünürlüğü ele alalım. 5 megapiksel 2.560 x 1.920 piksel çözünürlüğündeki görseli ifade ediyor. Bi 2 piksel değerini birbiriyle çarptığımızda karşımıza çıkan sayı 4.915.200 piksel yani bu da yaklaşık 5 megapiksel anlamına geliyor.

Megapiksel büyüdükçe, çözünürlük de doğal olarak artmaktadır. Bu da özellikle baskı alınacak fotoğrafta kalite artışı anlamına gelir. Ancak unutulmaması gereken konu, megapiksel başlı başına sadece fotoğrafın ya da kameranın kalitesini ifade etmez. Bir kamera 108 megapiksel fotoğraf çekip, diğer bir kamera da 12 megapiksel ile fotoğraf çektiğinde, 108 megapiksel fotoğraf daha kaliteli olmayabilir. Ama bu iki fotoğrafı dijitalde değil de baskı ortamında değerlendirirsek, baskı alanı büyüdükçe 108 megapiksel daha iyi bir kalite sunacaktır.

Yine örneğimize 5 megapiksel ile devam edelim. 5 megapiksel çözünürlüğündeki bir fotoğrafı, 10 x 15 cm’lik bir fotoğraf kağıdına basacak olursak, fotoğrafın her pikselinin sadece 0.01 mm’ye karşılık geldiğini görürüz. Basılacak kağıdı büyüttüğümüzde 20 x 25 cm’e çıkarttığımızda, pikselin boyutu 0.05 mm olacaktır. Bu nedenle baskı alanı büyüdükçe, daha yüksek megapiksel çözünürlüğündeki fotoğraflara ihtiyaç duyarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.