MediaTek Bilgisayar İşlemcisi Üretecek

MediaTek

Tayvan‘lı teknoloji devi MediaTek şirketi bilgisayarlar için işlemci üretmeye hazırlanıyor.

MediaTek Bilgisayar İşlemcisi Üretecek

Apple Silicon‘dan sonra ARM işlemcilerin Windows‘ta kullanılması uzun zamandır bekleniyordu. MediaTek firması Windows tarafında devrim yapmaya hazırlanıyor.

Akıllı telefonlarımızdaki ARM tabanlı işlemciler o kadar güçlendi ki bilgisayarlarda kullanılabilecek düzeye gelmeyi başardılar. Özellikle de ARM tabanlı Apple M serisi işlemciler bilgisayarlarda devrim niteliğindeydi. Yüksek performans ve düşük güç tüketimi ile M serisi mobilin gücünü ortaya koydu. Windows’ta da bir süredir bu konuda atılım bekleniyordu.

Windows’ta ARM İşlemci Devrimi

Apple’ın ARM işlemci atağının başarı sağlaması üzerine teknoloji dünyası dikkatini Windows PC tarafına verdi. Bazı mobil işlemci üretici şirketler de Windows için ARM çipi hazırlıklarını yapmaya başladı. Bu şirketlerin başında sektörün önde gelen isimlerinden MediaTek bulunuyor.

MediaTek firması her ne kadar akıllı telefon pazarında lider konumda olsa da hacmini genişletmeyi amaçlıyor. Şirket düzenlediği etkinlikte gelecek için planlarını açıkladı. Yöneticilerin ifadesi PC pazarında 40 milyar dolar değerinde bir fırsat gördükleri yönünde.

Chromebook’lara Öncelik Verilecek

MediaTek’in PC tarafındaki ilk hedefi Google‘ın ürettiği Chromebook’lar. Şu anda Chromebook’lar için günlük kullanımda iki işlemci piyasaya süren firma bu işlemcilerin devamını getirecek. MediaTek şirketinin Başkan Yardımcısı Vince Hu şu açıklamayı yaptı: “CPU ve GPU için PC tarafında daha büyük yatırımlar yapmamız gerekiyor.”

MediaTek ayrıca Qualcomm firmasından farklı olarak PC tarafında işlemci yongalarını kendisi tasarlıyor. Bunun avantajı olarak da düşük maliyetle üretilen ARM tabanlı bilgisayarları görmek mümkün olacak. MediaTek’in bu atağı Intel’de 10 yıldan uzun süredir tecrübeye sahip olan Adam King tarafından yönetilecek.

ARM İşlemcili PC’ler Neden Bu Kadar Önemli?

Apple Slicon’dan önce ARM tabanlı PC testleri olmuş ancak genelde olumsuz sonuçlanmıştı. Teknolojinin gelişmesi ile daha düşük pil tüketimi, performansa kıyasla daha iyi ısı kontrölü ARM’ın başlıca avantajlarından. Ayrıca x86 mimarisinin aksine daha genç olan ARM yeni uygulamalar ile daha optimize çalışabilecek bir yapıda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir