Çalışırken bazı durumlar sonrasında emekli olması gerekenlerin malulen emeklilik sorgulama yaparken sitemizden bu bilgileri sorgulayabilirsiniz.

Malulen Emeklilik Ne Demektir?

Çalışan kişinin kendi istekleri dışında meydana gelen hastalıklar ya da kazalar sonucunda çalımak durumu olmaması nedeni ile emekli olmasına malulen emeklilik denilmektedir. Bu durumda emeklilik şartlarını yerine getirmesi beklenmez. Malulen emekliliğin diğer bir adı da zaruri emeklilik diye bilinmektedir. Malulen emeklilik sosyal güvenlik kanunu çalışan kişilerin öncelikle sağlık gibi farklı hakların bulunması için işleyen nemli bir sistemdir. Ayrıca sadece çalışırken değil de bu arada sağlık sorunları olduğunda ya da işten çıkarılma gibi olaylarda kişilerin mağdur olması durumunu tamamen ortadan kaldırmak için çalışmalar yapılmaktadır. Malulen emeklilik ne demektir gibi sorularda geniş kapsamlı bilgilere sitemizden yararlanabilirsiniz. Malulen emekli olunması için bazı şartların yerinde olması gereklidir.

Malulen Emekililik Şartları Nelerdir?

İstenmeyen bir kaza sonucunda ya da çalışamayacak şekilde hasta olunması durumunda malulen emekli olunmaktadır. Bu durumda kesinlikle emeklilik ile ilgili olan süreyi tamamlamasına gerek kalmayacaktır. Malulen emekli olmak için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu olay tüm Bağ- Kur ya da Sigortalı kişiler veya memur çalışan bütün toplumu çok yakından ilgilendirmektedir. Devlet tarafından iş gücü kaybı olan ya da çeşitli hastalıklara maruz kalan kişilere malulen emeklilik hak olarak tanınmıştır. Malulen emeklilik şartları nelerdir gibi bir çok soruya en doğru yanıtları sitemiz yardımı ile bulma imkanına sahipsiniz. Malulen emeklilik şartı sadece iki tanedir. Bunların ilki sigortalılık şartıdır. İkincisi de sağlık şartıdır.

Sigortalılık şartı demek ilk işe girdikten sonra en az  yıl kadar sigortalı olunması gerekir ve bunu yanı sıra en az 1800 iş günü prim ödemesi bulunmalıdır. Bu durum bürün Bağ-Kur, Emekli Sandığı ya da Sigorta çalışanları için geçerlidir. Malulen emeklilik sorgulama esnasında aklınıza takılan her türlü bilgileri sitemizden sorgulayabilirsiniz. Sağlık şartı ise sigortası 10 yılı geçmiş ve en az 1800 gün prim ödenmesi durumunda çalışamaz durumunun % 60 ya da üzerinde iş gücü kaybının olduğunu sağlık raporu ile kanıtlaması gerekir.