Maddenin Yeni Hali Sıvı Cam Olabilir

Sıvı Cam Liquid Glass

Almanya‘daki Konstanz Üniversitesi‘nde görev yapan bilim insanları çok önemli bir araştırma yaptılar.

Maddenin Yeni Hali Sıvı Cam (Liquid Glass)

Yapılan bu araştırmada belirli bir cam türünün katı bir madde olmadığını, içinde bulunan atomların yapısı nedeniyle sıvı halde olduğunu gösterdi.

Normal şartlarda camda bulunan atomların düzensiz bir şekilde donarak katı hale geçmesi beklenirken, bir cam türünde böyle bir olayın yaşanmadığı ve atomların hareket ettiği gözlemlendi.

Yapılan deney ve araştırmalar sonucunda katı bir madde olarak kabul edilen bu cam türü, bilim camiasının yapılan araştırmaları kabul ettiği takdirde sıvı olarak anılmaya başlanacak.

Camın zaten sıvı olduğuna dair çeşitli yanılgılar vardı ancak cam, aslında katı maddeler arasında tanımlanıyordu. Katı bir madde sıvı hale geçtiği zaman içeriğinde bulunan serbest atomlar katı kristal oluşumuna dizilir, ancak camda aynı durum söz konusu değildir. Cam sıvı hale geçtiğinde, serbest atomlar bir dizilime girmez ve düzensiz bir şekilde donmaya başlar.

Atomların Düzensiz Bir Şekilde Donmadığı Gözlemlendi

Almanya Konstanz Üniversitesi’nde yapılan araştırma sonucunda bir cam türünde atomların düzensiz bir şekilde donmadığı, bunun yerine hareket ederek maddenin sıvı hale geçmesini sağladığı gözlemlendi.

Araştırma için bilim insanlarının gözlemlerini kolaylaştıracak büyük katı parçacıkları kullanıldı. Araştırmacılar bu büyük parçacıklarla atom ve moleküllerin fiziksel davranışını daha rahat gözlemleyebildiler. Bu tür gözlemler için küre şeklindeki parçacıklar kullanılıyor olsa da üniversitede bulunan araştırmacılar, atomun yönünü tespit edebilmek için küresel katı parçaçık kullandı.

Araştırmacılar, sıvı hale geçmeye başlayan camda bulunan atomların yön değiştirmeden hareket ettiğini, daha yüksek parçacık yoğunluklarında sıkıştıkları için yavaş hareket etmeye başladıklarını ancak yine de küçük hareketlerle de olsa maddeyi katıdan sıvı hale getirdiklerini gözlemledi.

Bilim Camiası Uzun Zamandır Araştırmalar Yapıyordu

Araştırmada görev yapan bilim insanlaerından Matthias Fuchs, buluş niteliğinde sayılabilecek deneyleri için şu ifadeleri kullandı; “Atomların bu şekilde olması teorik açıdan gerçekten de çok ilginç. Bilim camiası uzun zamandır atomlar üzerinde camsı kilitlenmeler ve kritik dalgalanmalar arasındaki etkileşimi anlamaya çalışıyordu. Yaptığımız bu deney, tüm bu sorulara cevap veriyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.