LG Dijital Araba Anahtarı Geliştiriyor

Dijital Araba Anahtarı

LG Innotek yeni nesil dijital araba anahtarı geliştirdiğini duyurdu.

Akıllı Telefonlar Araba Anahtarı Görevi Yapacak

Güney Kore‘li teknoloji devi LG‘nin elektrikli bileşen birimi olan LG Innotek firması, akıllı telefonların araba anahtarlarının yerini almasını sağlayacak dijital araba anahtarı modülü geliştirdiğini açıkladı.

Geliştirilecek olan dijital araba anahtarının, yüksek hassasiyetli konum algılama özelliği ile donatıldığını ve geliştirilmiş güvenlik özelliklerine sahip olduğu ifade edildi.

Hali hazırda mevcut dijital araba anahtarı modüllerinin konum tespiti açısından daha düşük bir doğruluk düzeyine sahip olduğu ve korsanlığa karşı savunmasız oldukları belirtildi.

LG Innotek‘in geliştirdiği modülün mevcut olanlardan 5 kat daha doğru çalıştığı ifade edildi. Bu da sürücülerin park halindeki araçlarını bulmalarını, araba kapılarını açmalarını veya kilitlemelerini ve akıllı telefonlarını kullanarak arabanın motorunu çalıştırmayı kolaylaştıracak.

Ayrıca LG Innotek, ultra geniş bant (UWB) teknolojisini, NFC teknolojisini ve kendi geliştirdiği algoritmayı yeni modülüne uygulayarak konum tanımada doğruluğu üst seviyeye çıkardığını açıkladı.

Hata Aralığı 50 CM’den 10 CM’ye Düşürüldü

Firma modülün güvenliğini artırmak için kendi bilgisayar korsanlığı önleme teknolojisini de kullandığını belirtti. Firmanın otomotiv bileşenleri ve elektronik iş bölümü başkanı Ryu In-soo konu ile alakalı yaptığı açıklamada “Akıllı telefonun konumu ile tanıma konumu arasındaki modülün hata aralığı 50 santimetreden 10 santimetrenin altına düşürüldü.” dedi.

LG Innotek yeni modülün özelleştirilmiş bir sürüş ortamı sağlayabileceğini de iddia ediyor. Birden fazla kişi aynı arabayı paylaşıyorsa, modül bireysel akıllı telefonların konumunu algılar ve sürücü koltuğunu veya yan aynayı optimize eder. Aynı dijital anahtara sahip araçta olsa bile sürücü koltukta kimin olduğunu belirleyebilir.

LG geliştirdiği dijital araba anahtarı modülünü şu şekilde özetliyor; “LG’nin dijital araba anahtarı modülü kompakt ve ince. Modül, radyo frekansı ve güç engelleme öğeleri dahil olmak üzere yaklaşık 60 bileşen içeriyor. Kompakt boyutu ile bir aracın içinde ve dışında herhangi bir yere serbestçe kurulabilir.”

2022 Yılına Kadar Seri Üretim Başlayacak

LG Innotek, 2022’ye kadar dijital anahtar modülünün seri üretimine başlayacak. Mobil cihazdan araca bağlantı için dijital bir anahtar standardı üzerinde çalışan “Araba Bağlantı Konsorsiyumu (CCC)” tarafından belirlenen standartlara uyan LG, geliştirdiği modülü küresel otomobil firmalarına satmayı amaçlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.