Led Projektörler Hakkında

Led projektörler çok fazla ışığın kullanılması gereken yerlerde sıkça kullanılan az elektrik harcayan aydınlatma türüdür. Bu LED ışıklar genelde futbol sahalarında ve konser alanlarında, şehir meydanlarında , basketbol sahalarında, tribünlerde yani topluluğun olduğu yerde yüksekten ışık tutulması gerek ise mutlaka led projektör kullanılmalı hem çok ışık yayıyor hemde az enerji yiyor.
Genelde halı sahalar ve büyük organizasyon yapan yerler led projektörleri kullanır.

Peki nedir bu LED ?

LED (“Light Emitting Diode”, Işık Yayan Diyot), yarı-iletken, diyot temelli, ışık yayan bir elektronik devre elemanıdır. 1920’lerde Rusya’da icat edildi ve 1962 yılında Amerika’da pratik olarak uygulanabilen elektronik bir bileşen haline getirildi. Oleg Vladimirovich Losev adlı bir radyo teknisyeni radyo alıcılarında kullanılan diyotların ışık yaydığını fark etti ve 1927 yılında bir Rus gazetesinde LED hakkında buluşlarını yayımladı. Başlangıçta yalnızca zayıf kuvvetli kırmızı ışık verebiliyorlardı ama çağdaş ledler görünür ışık, morötesi, kızılötesi gibi çeşitli dalga boylarında, yüksek parlaklıkta ışık verebiliyor. Düşük enerji tüketimi, uzun ömrü, sağlamlığı, küçük boyutu ve hızlı açılıp kapanabilmesi gibi geleneksel ışık kaynaklarına göre bir dizi avantajı vardır. Ancak, biraz daha pahalıdır. LED, çeşitli alanlarda uygulanabilmektedir.

LED’lerin ana maddesi silikondur içinden akım geçince foton açığa çıkar ve ışık verirler. Farklı açılarda ışık verecek şekilde üretilmektedir. LED’lerin gerilim-akım grafikleri üsteldir. Uygun çalışma noktasındayken ledin üzerindeki küçük bir gerilim değişimi büyük bir akım değişimine neden olur.

LED’ler az enerji kullandıkları için dışardan gelen yani normal ev elektrik akımından daha az enerji kullanırlar bunuda azaltmak için mutlaka gerilim düşürmek gerekiyor bunun içinde mutlaka led trafolar kullanılmalıdır.

Yüksek akım nedeniyle bozulmaması için LED’lere seri bir akım sınırlama direnci bağlanır. Böylece hassas olmayan gerilim aralıklarında LED’in bozulması engellenir.

LED Projektörler

Led Projektör Fiyatları genelde 100 TL ve 500TL arasında seyir eder.Uzun kullanım ömürleri ve az bakım gereklilikleri ile bir çok alanda kullanılırlar. Verimli olduklarından daha az yer kaplayarak aynı ışık gücünü elde etmeniz mümkün olmaktadır. Yüksek verim ve az gereklilik özellikleri nedeniyle sürekli ışığa gerek duyan tünel, kapalı alan, açık alan, stadyum gibi yerlerde kullanılırlar. Bir kıyas yapılması adına sayı vermek gerekirse standart bir LCD lambanın kullanım ömrü 3 bin saat iken, standart bir LED projektörün ömrü 50 bin saattir. LED projektörlerin kendi içinde fiyatlandırması ise marka, güç ve renk sıcaklığı gibi etkenlere göre değişmektedir.

Güç konusunda en fazla ışık gücüne sahip olan en iyidir şeklinde bir yaklaşımdan ziyade, projektörün ışık verimini de hesaba katarak ortaya çıkan gücün kullanılması faydalıdır. Renk sıcaklığı da bu projektörlerin uygulama alanlarını artırır.

Evet artık LED’in ne olduğunu ve ne kadar enerji verimliliği yaptığını görebiliyoruz bu nedenle artık Tüm dünyada led tv’ler led ekranlar,projektörler,led ampüller, led araba farları gibi bir çok alanda led’leri görebiliyoruz bu nedenle sizde evlerinizde enerji tasarrufu yapmak isterseniz mutlaka

Sizde led projektör almak istiyorsanız Ledavrupa.net sitesini öneririm çünkü şirket eletriğin kalbi karaköyden ürünlerini satıyor ve müşterilerine sunuyor.

Sponsor Haberdir. Sponsor : Led Avrupa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.