Kuyruklu Yıldızın Güneş’e Çarpması Görüntülendi

Kuyruklu Yıldız Güneş

NASA‘da görev yapan bilim insanları kuyruklu yıldızın Güneş‘e çarpmasını görüntüledi.

Kuyruklu Yıldız Güneş’e Çarptı

Yer çekimi insan yaşamının en önemli kaynaklarından birisi. Dünya’daki yer çekimi bizi yere bağlarken atmosferin de oluşmasına yardım ediyor. Ayrıca Güneş sahip olduğu çekim kuvveti ile evrende kaybolmamamızı sağlıyor. Güneş’in çekilen tek gök cisimleri gezegenler değil elbette.

NASA‘nın Güneş ve Helyosferik Gözlemevi (SOHO) tarafından kuyruklu yıldızın Güneş’e çarpma anları görüntülendi. Güneş’e çarpan gök cisminin yüzyıllar önce parçalanan dev kuyruklu yıldızın bir parçası olduğu ifade ediliyor.

Kreutz sungrazer olarak isimlendirilen bu kuyruklu yıldız ailesi Güneş’in yörüngesinde dönüyor. Bu parçalardan her gün en az bir tanesi Güneş’e fazla yaklaşarak yok oluyor. Parçaların çapı genelde birkaç metreyi geçmiyor ancak bu görüntülenen yıldızın oldukça büyük olduğu belirtildi.

Güneş’in Çekimine Karşı Koyamadı

NASA’da Güneş Fizikçisi olarak görev yapan Keith Strong‘un Twitter hesabında paylaşılan görüntüde kuyruklu yıldızın Güneş’e çarparak yok olduğu net bir şekilde görülüyor. Sağ alttan Güneş’e yaklaşan kuyruklu yıldızdan eser kalmıyor. Cihazın zarar görmesini önlemek için SOHO’nun koronagraf‘ının bloke edilen güneş diskinde kuyruklu yıldızın bir daha geri dönmemek üzere kaybolduğu görülüyor.

Güneş’in diğer tarafından çıkmayan kuyruklu yıldızın yoğun ısı tarafından tamamen buharlaştığını varsaymak doğru olacaktır. Ayrıca paylaşılan animasyon ilginç bir detayı daha ortaya koyuyor.

Güneş’in Kararsız Yapısı Dikkat Çekiyor

Güneş şu anda kararsız bir yapıda. 2025’e kadar Güneş’in aktif olacağı tahmin ediliyor. Bu animasyonda da Güneş’in kararsız yapısı dikkat çekiyor. Kuyruklu yıldızın sağ alt kısımdan Güneş’e doğru yaklaşırken diğer tarafta taçküre kütle atımı yaşandığı görülüyor.

Güneş önümüzdeki yıllarda da kararsız yapısını devam ettirecek ve birçok gök cismine daha mezar olacak diyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir