Kripto Para Nereden Alınır?

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır

Kripto para nereden alınır sorusu son dönemlerde kripto paralara ilginin artması ile oldukça popüler hale geldi. Son yılların en çok rağbet gören yatırım araçları olarak görülen kripto paralar her ne kadar fiziksel para olmasa da alım satım işlemleri yapılmasına olanak veriyor. Özellikle yeni başlayanlar için kripto paralar konusunda alım satım işlemlerinin dikkatli yapılması gerekiyor.

Kripto Para Alımı Nasıl Yapılır?

Kripto para nereden alınır sorusunu yanıtlamadan önce ilk olarak bilmeniz gereken belirli noktalar bulunuyor. Öncelikle klasik finans piyasalarının işleyişini öğrenmek kripto piyasalarının farklılıklarını görmek açısından yararlı olacaktır. Örneğin hisse senedi alım ve satımı yaparken çeşitli aracı kurumlar kullanılır. Kripto paralar da bu şekilde aracı kurumlar ile alınıp satılır.

Kripto para almak için borsaların kullanılması gerekmektedir. Aktif olarak yerli ve yabancı kripto para borsaları bulunuyor. Bunun yanında diğer yöntemlerle de alım yapılıyor. OTC ve P2P bu yöntemlerin öne çıkanları arasındadır.

OTC temel mantığı iki tarafın arasında yaptığı alım satım işlemidir. Herhangi bir aracı olmadığından komisyon ücreti de bulunmaz. P2P ise herhangi bir merkezi otoriteden yoksun varlık aktarımıdır. Eşten eşe yapılan bu transferler herhangi bir borsayı barındırmaz. Finansal kuruluşa gerek kalmadan para birimini hesaplarını başka hesaba aktarmaya sağlar.

Her ne kadar OTC ve P2P gibi yöntemler alım için kullanılacak olsa da bu yöntemler teknik bilgi gerektirdiği için yeni başlayanlar için karmaşık bulunabilir. Bu yüzden özellikle yeni başlayanlar için kripto para borsalarından alım işlemi yapılması tavsiye edilir.

Binance ile Kripto Para Almak

Kripto para borsaları arasında dünya çapında ünlü olan ve işlem hacmi açısından da lider konumda bulunan Binance, alım satım işlemleriniz için ideal bir seçenektir. Binance kayıt işlemini yaptıktan sonra belirtilen kanallar üzerinden borsaya para yüklersiniz. Bu para TL cinsinden olabileceği gibi farklı döviz kurları üzerinden de olabilir. Sonrasında ise bakiyeniz kapsamında çok çeşitli olarak sunulan kripto para cinslerinden alım yapabilirsiniz.

Huobi ile Kripto Para Almak

Huobi sayesinde de kripto para alabilirsiniz. Binance gibi dünyanın en çok tercih edilen kripto borsalarından olan Huobi, işlemlerinizi hızlı şekilde yapmanızı sağlıyor. Sisteme kayıt olduktan sonra yatıracağınız para karşılığında çok çeşitli olarak sunulan kripto paralardan alım yapabilirsiniz.

Kripto Para Alabileceğiniz Borsalar

Kripto para alınacak borsalar sadece Binance veya Huobi ile sınırlı değil. Günümüzde pek çok alım satım yapabileceğiniz borsa bulunuyor. Bunlardan başlıca olanları şu şekilde;

  • FTX
  • Gate.io
  • Coinbase
  • BTCTurk
  • Kraken
  • KuCoin
  • Gemini
  • OKEx
  • Paribu

Borsaların farklı komisyon ücretleri bulunmaktadır. Bunun yanında alım yapacağınız borsayı seçerken güvenlik, teknik destek, alış satış makas aralığı gibi konulara da dikkat edebilirsiniz. Her borsa kimlik doğrulaması da talep edecektir. Bu yüzden işlemlerinize başlamadan önce kişisel bilgilerinizin isteneceğini de göz önünde tutmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir