Kripto Para Nedir?

Kripto Para Nedir

Kripto varlık olarak da adlandırılan kripto para son zamanlarda çok fazla gündeme gelmektedir. Tanım olarak kripto para, kriptografi ile tasarlanmış dijital varlıktır. Herhangi bir fiziki karşılığı olmayan para, nakde alternatif olarak geliştirilmiş, dijital döviz ya da sanal döviz olarak düşünülebilir.

Kripto Para Ne İşe Yarar?

Kripto varlıkların geleneksel para birimlerine göre en büyük farkı tamamıyla merkeziyetsiz olmalarıdır. Herhangi bir otoriteye, devlete, merkez bankasına bağlı değildirler. Kripto para birimlerinin merkeziyetsiz olması işlemlerin blok zinciri, yani blockchain ile yapılmasıyla mümkün olmaktadır.

Kripto paralar ilk kez 2008 kriziyle birlikte gündeme gelmiş, kriz dönemlerinde geleneksel para birimlerine alternatif paraların oluşturulması söz konusu olmuştur. Satoshi Nakamoto adlı kişi ya da kişiler tarafından 2009 yılında çıkarılan Bitcoin ilk kripto para birimidir. Hala sektörün en büyüğü olmakla birlikte o zamandan bu yana binlerce kripto varlık ortaya çıkmış, her geçen gün yenileri sektöre dahil olmaya devam etmektedir. Sektörde Bitcoin dışındaki kripto para birimleri altcoin olarak adlandırılmaktadır.

Kripto para birimlerinin başlıca özellikleri şunlardır:

  • Tamamıyla merkeziyetsizdirler.
  • Yeni arz oluşturma prensibine sahiptirler.
  • Her birimin farklı kriptografik teknikleri vardır ve bunu sahibi ispat edebilir.
  • Kripto varlık yalnızca sahibinin emriyle değiştirilebilir.
  • Blok zincirinde aynı anda yalnızca tek bir işlem gerçekleştirilir.

Kripto Para Nasıl Üretilir?

Kripto para birimlerinin modeli kullanıcı talebine göre üretilmeye dayanır. Bazı istisnalar olsa da her varlığın belirli bir üst üretim limiti bulunur. Üretim, madencilik adlı verilen teknikle gerçekleştirilir ve kripto para madenciliğinde işlemler madencilerce onaylanır. Madencilik bir bilgi işlem bütünüdür ve tıpkı geleneksel madencilikteki gibi bilgi işleme işlemi gerçekleştirilir. Bilgileri işleyebilmek için yüksek işlem gücüne ihtiyaç duyulur.

Her bir kripto para biriminin üretim sınırı farklıdır. Bazılarında zamanla yeni üretimlerin olması adına yakma işlemleri gerçekleştirilir. Üretim için bilgisayarlar veya daha yüksek özellikli cihazlar kullanılır.

Kripto Para Nasıl Kazanılır?

Kripto para üç farklı şekilde kazanılır:

  1. Kripto para satın almak: Kripto paralar çeşitli borsalarda işlem görürler. Bu borsalara kayıt olarak dolar, Euro, TL karşılığı herhangi bir kripto para satın alabilir, böylece kripto para kazanmış olursunuz.
  2. Kripto parayla ödeme almak: Herhangi bir ürün ya da hizmet satışı karşılığında kripto para ile ödeme kabul edebilir, böylece kripto para kazanabilirsiniz.
  3. Madencilik yapmak: Her kripto para birimi madencilerine belli bir pay verirler. Böylece madencilik yaparak kripto para kazanabilirsiniz.

Kaynak: parimatch

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir