Sizler için hazırladığımız bu rehberi okuduktan sonra hemen Kopenhag uçak bileti alıp bu güzel şehri ziyaret etmek isteyeceksiniz.

Danimarka’nın en büyük şehri ve başkenti olan Kopenhag, zamanı ve yaşam seçimi ile ilgi çeken bir kent. Bir zamanlar Viking balıkçı köyü olan bu şehirde anketlere nazaran dünyanın en mutlu insanları yaşıyor. Birkaç kez de yaşamak için dünyanın en ideal şehirleri sıralamasında yer almış.

Kopenhag, zamanı binaları, keyifli gece yaşamı ve alışveriş imkânları ile önde gelen gezi dergilerinin sıralamalarında en üstte yer ediniyor.

Zelanda Adası’nın doğu kıyısında yer edinen bu sahil şehrinin kuruluşu 1167 yılı olarak biliniyor.  Yer altı kazıları ise 6 bin yıl öncesinde de burada yaşayan insanoğlu bulunduğunu gösteriyor.

Ulaşımda bisikletin oldukça yoğun kullanıldığı bir yer olduğundan “Bisiklet Şehri” olarak da anılıyor. Her iki çalışandan biri işine bisikletle gidiyor.

Kopenhag; kent merkezi, Vesterbro, Nørrebro, Østerbro, and Christianshavn şeklinde birbirinden değişik mahallelerden oluşuyor. Nüfusu ise 1,7 milyon. İsveç’e bir köprü ve tünel ile bağlanıyor.

İklim / Hava Durumu / Ne Vakit Gidilir

Kopenhag kış aylarında oldukça soğuk,  yaz aylarını ise bahar ayları şeklinde yaşayan bir kent. Ek olarak senenin derhal her mevsiminde yağmura yakalanabileceğiniz bir yer.

Gündüzleri averaj 20 aşama, akşamları ise averaj 12 aşama civarında geçen yaz ayları, hem hava sıcaklıkları hem de uzun günleri bakımından şehri ziyaret için en ideal zamanlar. Sadece bu aylar bununla birlikte yağışın da en bolca olduğu günler.

Kış aylarında ise hava sıcaklığı averaj -2 ile 5 aşama içinde değişiyor. Yağışın ise minimum görüldüğü zamanlar. Bahar ve güz aylarında ise hava sıcaklıkları 2 ile 15 aşama içinde değişiyor.

Nasıl Gidilir

Schengen vizesi gerekiyor. İstanbul’dan THY’nin ve Pegasus’un direk uçuşları var. Uçuş süresi ise ortalama 3 saat. Haftanın her günü şehre uçuş bulmak mümkün.

Havaalanı’ndan şehre ulaşım için ise trene binebilirsiniz.  15 dakika sürüyor. Taksi ile gitmek isterseniz seyahat ortalama 25 dakikayı buluyor.

Hadi hemen Kopenhag uçak bileti alıp bu güzel yapıyı ziyaret edin.