ABD‘de oteller için ücretli kablosuz internet erişimine imkan sağlayan donanımlar üreten Smart City şirketine 750 bin dolar ceza kesildi.

fcc

İş veya turistik geziler sırasında otellerde konakladığınızda, otelin kablosuz ağına bağlanmak için ekstra ücret istendiğine sık sık şahit olabilirsiniz. Bazı oteller misafirlerine kablosuz interneti ücretsiz sunuyor olsa da, bazı oteller oda ücretini düşük tutup kablosuz internet için onlarca dolarlık günlük ücret isteyebiliyor.

ABD’de bu tür oteller için kablosuz internet donanımları üreten Smart City isimli şirket, aynı zamanda müşterilerin kendilerine ait bir Wi-Fi ağı kurmasını da engelliyor. Otelde konferans salonlarında, restoranlarda ve otele ait alanlarda otelin Wi-Fi ağı dışında başka bir Wi-Fi ağının çalışmasını engelleyen teknolojiye sahip olan Smart City, bu sayede otellerin müşterilerine Wi-Fi bağlantısı satarak kar etmesine de yardımcı oluyor.

Ancak bir konferans için veya turistik amaçla Smart City servislerini kullanan otellerde bulunan misafirler, kendi Wi-Fi ağlarına bağlanamayıp otelden günlüğü 80 dolara internet bağlantısı almak zorunda kalınca şikayetlerin sayısı arttı.

ABD’de komünikasyon sektörünü regüle eden FCC de şikayetleri gündeme alarak konuyu inceledi ve Smart City şirketine 750 bin dolarlık ceza kesti. FCC, şirket hakkındaki şikayetleri Haziran 2014’ten beri inceleme altına almış ve soruşturma yürütüyordu. Özellikle otellerdeki fuar ve konferans merkezlerine yurt dışından veya şehir dışından katılan ziyaretçiler, bölgede kendi GSM şebekeleri üzerinden 3G bağlantısı kullanmak pahalı olduğundan, fuar sırasınca kullanmak için ön ödemeli bir 3G veri hattı alıp bunu mobil bir Wi-Fi modemde aktif ederek telefon, tablet veya laptoplarını yanlarında taşıdıkları bu mobil Wi-Fi ağ üzerinden internete bağlamayı tercih ediyorlar. Ancak Smart City’nin yabancı Wi-Fi ağları engellemesi nedeniyle çok sayıda kullanıcının mağdur olması FCC’yi harekete geçirmişti.

Bu kararın ardından ABD’deki otellerin artık ziyaretçilerini otelin ücretli Wi-Fi ağını kullanmaya zorladıkları uygulamaların da son bulması bekleniyor.