Soğuk kış günlerinde klimalar ısıtma modunda çalıştırılarak ortamın ısıtılması sağlanmaktadır. Yalnız bazen bilinmeyen bir sebeple ısıtma anlamında klimalar ile sorunlar yaşanabilir. Bir klima kış döneminde ısıtma yapmıyorsa eğer kullanıcı olarak servis gelmeden önce birkaç kontrol ve işlem sağlamalı, arızada düzelme olmaz ise servis desteği alınmalıdır.

Klima Isıtmıyorsa Servis Öncesi Yapılacaklar

 1. Hava filtresini kontrol edin, kirli ya da dolu ise temizliğine ihtiyacı olabilir. Temizliğini yapın ve yeniden yerine yerleştirerek deneme yapın.
 2. Hava giriş ve çıkış önünün açık olması gerekir. Kontrol sağlayın klima önünde hava giriş çıkışını engelleyecek eşyalarınız var ise mutlaka kaldırın.
 3. Oda içerisinde açık durumda kapı ya da pencere var ise mutlaka kapatın.
 4. Isı ayarlamasını doğru şekilde yaptığınızdan emin olun. Bunun için kullanım kılavuzunu inceleyebilirsiniz.
 5. İç ünite kanatçığının ısıtma modunda aşağı yönde olması gerekir. Yukarı tarafa bakıyor ise bu sebeple de ısıtma yapmıyor olabilir. Yönlendirme kanatçığının yönünü değiştirmeyi deneyin.

Bu uygulamaları yaptınız fakat klimanız yine de ortamı ısıtmıyorsa parçalarda sorun olabilir. Bu gibi durumlarda ise işi bilene yani uzmanına bırakıp servis çağırmak gerekir.

Klima Neden Isıtmaz?

 • Kompresör yani motor arızalı olabilir. Kompresör arızalı ise dış ünite devreye girmediği için klima ısıtma yapmaz. Kompresör değişimi gerekebilir.
 • Klimanın gazı eksik ya da fazla olabilir. Gaz ölçümü yapılır. Gaz eksik görülür ise gaz tamamlanır, fazla görülür ise fazla gaz alınır ve sorun çözümlenebilir.
 • İç veya dış ünite kartlarında sorun olabilir.
 • Klima sensörleri arızalı olabilir.
 • Fan arızalı olabilir. Dış ve iç fanlar kontrol edilir arızalı ise değişimi yapılarak sorun çözümlenir.
 • Klima bakımı uzun zamandır yapılmamış olabilir. Bu gerekçe ile dış ünite ve iç ünite serpantinleri kirlenmiş olabilir. Yani cihazın ısıtma yapmamasının sebebi serpantinlerin kirlenmesi olabilir. Temizlik işlemi ile sorun çözümlenebilir.

Klimanın ortamı ısıtmamasının sebepleri de bu şekilde sıralanabilir. Bu arıza durumlarından biri ya da birkaçı söz konusu olabilir. Net bir tespit yapılması açısından uzman servis ekiplerinin arızayı yerinde görmesi gerekir. Tespit sonrasında arıza yerinde çözümlenir ve sorundan kurtulmuş olursunuz. Arıza durumunda uzman yardımı almak isterseniz eğer Klima Servisi hizmetlerinden yararlanmanızı tavsiye ederiz.