Kimlik Kartı İle Ödeme Sistemi Geliyor

Kimlik Kartı İle Ödeme Sistemi

T.C. kimlik kartı ile ödeme yapılmasını sağlayacak yeni sistem çok yakında hizmete girecek.

Kimlik Kartı İle Ödeme Sistemi

Günümüzde birçok kişi nakit para taşımak yerine kredi kartı ve banka kartı ile ödeme yapmayı tercih ediyor. Ancak birden çok bankadan farklı karta sahip olunması durumu zorlaştırabiliyor. Neyse ki bu sorunun çözümü çok yakında hizmete girecek. Çipli kimlik kartı ile ödeme yapma dönemine hazır olun.

Konu ile ilgili açıklama İçişleri Bakanı Süleyman Soylu‘dan geldi. Bakan çok yakında kimlik kartı ile ödeme yapılabileceğini ve çalışmaların yüzde 80‘inin tamamlandığını belirtti.

Çalışmanın Yüzde 80’i Tamamlandı

Kısa bir süre önce hayatımıza giren çipli kimlik kartları aynı anda birçok işlem için kullanılabiliyor. Ehliyet ve e-imza için de kullanılan bu kartlara yeni bir özellik daha geliyor. Ödeme sistemi için açıklama yapan İçişleri Bakanı Soylu; “Kimliğimize bir ödeme sistemi yükleyebilir miyiz diye sorduk ve bunun da yüze 80’ini bitirdik” ifadelerini kullandı.

Açıklamasında “Dünya’da bu sistemi kullanan ülkeler var” açıklamasını yapan Bakan; “MERNİS ve nüfus verilerimiz ödemelerin doğruluğunu teyit edebilecek anlayışla eşleştirme yapabilecek kabiliyette” dedi.

Yıl Sonuna Kadar Hizmete Girmesi Bekleniyor

Şimdilik yalnızca duyurusu yapılan T.C. kimlik kartı ile ödeme sistemi için detaylar belli değil. Ancak vatandaşların sahip oldukları kartları kimliklerine eklemesi bekleniyor. Asıl merak edilen konu ise aynı anda kaç kart kullanılabileceği. Bu sorular şimdilik belirsizliğini korurken yeni sistemin yıl sonuna kadar kullanıma açılması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir