Kickstarter Nedir?

Bu haberimizde Kickstarter ile ilgili bilgileri sizin için derledik. Haberin sonunda Kickstarter nedir sorusuna cevap bulacak ve Kickstarter ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi öğreneceksiniz.

kickstarter

Birçok ülkede onlarca kişinin hayatının değişmesine katkıda bulunan Kickstarter, dünyada en çok adı duyulan bağış sitelerinden birisi.

Yükselen Kickstarter trendi, pek çok hayatı da değiştirmesiyle beraber doğru orantılı olarak insanlarda merak da uyandırdı. İşte bu yüzden Kickstarter nedir diyen takipçilerimiz için, oldukça faydalı bir Kickstarter nedir yazısı hazırladık.

Kickstarter nedir?

Çoğunlukla bağımsız yapımcıların başvurduğu Kickstarter, dans, moda, tasarım, film ve video, oyun, müzik, fotoğrafçılık, teknoloji gibi 15 farklı dalda sanatçılara ve mucitlere destek oluyor.

Greenpoint, Brooklyn’de 120 kişiden oluşan bağımsız bir şirket olan Kickstarter, bu zamana kadar toplamda $1,777,112,012 Kickstarter projeleri için toplanmasını sağladı ve 87,055 farklı projenin %100 başarıya ulaşmasını sağladı.

Kickstarter tarafında süreç nasıl işliyor?

Eğer üzerinde çalıştığınız bir proje varsa ve ilk örneğini üretmeyi başarmışsanız Kickstarter sizin için biçilmiş kaftan. Tüm dünya projenize katkıda bulunabilir ve hızla istediğiniz sermayeyi elde edebilirsiniz. Ancak Kickstarter’a başvurabilmek için bazı kriterlere uymanız gerekiyor.

Kimler Kickstarter kullanabilir?

Proje oluşturma şimdilik sadece Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Kanada, Avustralya, Yeni Zellanda, Hollanda, Danimarka, İrlanda, Norveç, İsveç, Almanya, Fransa, İspanya, İtalya, Avusturya, Belçika, İsviçre ve Lüksemburg’dan aşağıdaki şartlara uymak koşuluyla faydalanılabilir.

18 yaş ve üzerinde olmak.

Projeyi ister kendi adınıza yapıyor olun ister yasal bir kayıtlı kurum adına yapıyor olun, yukarıda sayılan ülkelerden birinde temelli ikamet ediyor olmak.

Belirli bir adres, banka hesabı ve projeyi oluşturduğunuz ülkeye kayıtlı bir kimlik kartı (ehliyet ve pasaport olabilir) sahibi olmak.

Büyük meblağları biriktirebileceğiniz bir kredi kartı ya da banka kartı sahibi olmak.

Ayrıca;

Ebeveynler ve öğretmenler projeyi kendileri yürütmek ve kendi ödeme bilgilerini kullanmak kaydıyla 18 yaşından küçüklerle iş birliği yapabilirler.

Avrupa Birliği vatandaşları, herhangi bir AB ülkesinin kimliklerini kullanabilirler.

Türkler Kickstarter Kullanabilir mi?

Türkiye’den Kickstarter’ı bağış yapmak için özgürce kullanabilir, sonucunda da karşılığını alabilir. Tabi elektronik aletlerin gümrükte takılı kalma riski her zaman bulunmakta. Bunu da göz önünde bulundurarak istediğiniz projeye destek olabilirsiniz. Yeni bir proje başlatmak için ise yukarıda yazılı ülkelerden birisinde yaşıyor olmanız ya da projenizde yukarıdaki ülkelerden birinde yaşayan bir kişinin bulunması gerekiyor.

Diyelimki siz Türkiye’de yaşıyorsunuz ve bir süredir hazırlık yaptığınız mükemmel bir fikriniz var. Eğer güvendiğiniz bir akrabanız ya da arkadaşınız yukarıdaki ülkelerden birisinde oturuyor ve bunu belgeleyebiliyorsa, projenize onu da dahil ederek Kickstarter’a girebilirsiniz.

Kickstarter’da ne için bağış toplayabilirsiniz?

Kickstarter’da bağış, yalnızca sonucunda elle tutulur bir ürün varsa toplanabilir. Kickstarter hayır işleri için para toplanmasına izin vermiyor. Üstelik projenizin yayına alınmadan önce detaylı bir inceleme sürecini de başarıyla geçmesi gerekiyor.

Son zamanlarda bu projelerin artması ve dolandırıcılık vakalarının ortaya çıkması ile inceleme süreci daha da önem kazandı. Örneğin teknoloji konulu bir proje hazırlıyorsanız, Kickstarter’a girmeden önce en azından bir prototip aşamasına gelmiş olmanız gerekmekte. Sadece fikir ve çizimler ile gelen teknoloji projeleri, yeni sisteme göre reddediliyor.

Proje başlatmadan önce yapılması gerekenler?

Detaylı bir bütçe planı hazırlanmalı ve hedef miktar buna göre ayarlanmalı.

Personelin seçtiği Kickstarter projelerine bir göz atılmalı.

Projeyi destekleyenler için bazı hediyeler hazırlanmalı.

Projenin duyurulması için bir plan hazırlanmalı.

Projenin hazırlanabilmesi için gerekli ekip kurulmalı, en azından ön çalışmaları yapılmalı.

Proje sayfasında paylaşılması gerekenler

Ne yapmaya çalışıyorsunuz?

Nasıl yapacaksınız?

Aldığınız bağışı nasıl kullanacaksınız?

Projeyi tamamlamak için sahip olduğunuz özellikler nelerdir?

Eğer bir çalışma grubunuz varsa, bu gruptaki kişiler kim ve neden gruptalar?

Projeniz ne kadar sürecek?

Bu sorulara mutlaka cevap veriyor olmanız gerek. Bu sorulara cevap verebiliyor olmak ziyaretçilerin size olan güvenini arttıracak ve kampanyanızın başarı oranını yükseltecektir.

Bunlara ek olarak, proje sayfanızda, projenizin göz alıcı bir resmi ve projenizle ilgili açıklayıcı ve önemi anlaşılır bir video bulundurmanız da olmazsa olmazlardan. Video zorunlu değil, ancak bu zamana kadar büyük başarı sağlayan projelerin neredeyse tamamında video olduğunu, videosuz projelerin pek dikkat çekmediğini hatırlatalım.

Proje hedefinize ulaştınız, peki ya sonra?

Projeniz başarıya ulaştıktan sonra aslında bütün iş size kalıyor. Kickstarter projelerinizin en fazla 60 gün sitede kalmasına olanak veriyor ve 60 günden uzun süren projelerin genelde başarısız olduğunu vurguluyor. Bu süreç başarı ile tamamlanınca daha önceden belirlediğiniz tahmini ulaştırma tarihine kadar projenizi destekleyenlere söz verdiğiniz hediyeleri ulaştırmanız gerekiyor.

Kickstarter’ın geliştirici rehberinde yazana göre Kickstarter projeniz için en uygunu 30 günlük süre belirlemek.

Eğer projenizin sonucundaki ürünü hediye olarak vaat etmişseniz projenizi belirttiğiniz tarihe kadar bitirmenizde fayda var, zira sizi destekleyenlerin tepkisiyle karşılaşabilirsiniz. Ancak endişelenmeyin, ne olursa olsun projeniz %100 size ait ve ne Kickstarter ne de sizi destekleyenler projenizden söz sahibi olamıyorlar.

Kickstarter Komisyon Alıyor mu?

Kickstarter kar amaçlı kurulan bir şirket olduğundan dolayı tabiki de başarılı olan projelerden belli bir oranda komisyon almakta. Eğer projeniz yeterli miktarda bağış toplayamazsa Kickstarter’a hiç bir ücret ödemiyorsunuz, ancak başarılı olan projeler, Kickstarter üzerinden kazandığı paranın %5’ini Kickstarter’a vermekte.

Bunun dışında paranın hesabınıza aktarılması için yaklaşık %3 veya %4 oranında ödeme sağlayıcı komisyonu alınmakta. Kısacası Kickstarter’dan toplanan bağışların %10’a yakını elinize ulaşmadan uçup gidiyor.

Başarılı olan Projelerden bazıları

Oculus Rift, Pebble Time, Wasteland 2, Electronic Object, The Othermill başarılı olan binlerce projeden sadece birkaçı. Bu projeler arasında, Kickstarter’dan en çok bağış toplayan proje ise, 20 milyon USD gibi astronomik bir bağış toplamayı başaran akıllı saat Pebble Time oldu.

Sizin de anlayacağınız üzere aslında Kickstarter üzerinden proje yürütmek sanıldığı kadar kolay değil. Ancak başarılı olmanız halinde dünya çapında bir üne sahip olmanız ve hayallerinizi gerçekleştirebilmeniz mümkün. Kickstarter her geçen gün kullanılabilir olduğu ülkeleri de genişletmeye devam ediyor. Kim bilir belki bir gün Türkiye’de de aktif olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir