Antivirüs ve güvenlik şirketi Kaspersky Lab, güvenlik temelli bir işletim sistemi yayınlayacağını açıkladı. 14 yılda geliştirilen işletim sisteminin detayları haberimizde.

kaspersky-lab

Güvenlik konusunda yıllardır akıllara gelen ilk şirketlerden birisi olan Kaspersky işletim sistemi yapıyor.

İşletim sistemlerinin güvenlik konusunda yeterince iyi olmadığını ve sektörün bu tarz güvenli bir işletim sistemine ihtiyacı olduğunu düşündükleri için Kaspersky OS projesine başladıklarını açıklayan CEO Eugene Kaspersky, işletim sistemi hakkında çok detaylı bilgiler vermedi.

Kaspersky OS’un Diğer İşletim Sistemlerinden Farkı Nedir?

CEO tarafından yayınlanan blog yazısında bahsedilen detaylara göre Kaspersky OS kullanıcı dostu olmakla birlikte aynı zamanda da oldukça kişiselleştirilebilir bir işletim sistemi.

Ayrıca Linux tabanlı olmadığını vurgulamak için “İçinde Linux’un kokusu dahi yok” diyen Eugene Kaspersky, işletim sisteminin 14 yıllık bir geliştirilme süresi içerisinde oluşturulduğunu belirtti.

Kaspersky, işletim sisteminin hacklenemez olduğunu belirtti ve açıklamak olarak ise hacklemek isteyen kişinin ancak kullanıcı bilgilerinin dijital imzasının kırarak işletim sistemine sızabileceğini fakat bunun da kuantum bilgisayar ile ancak mümkün olabileceğini ekledi.

Kaspersky’ın işletim sisteminin yayınlanma tarihi konusunda bir bilgi olmasa da oldukça ilgi çekeceği kesin.