Kartuş Dolumunu Pratik Şekilde Yapın

Kartuş Dolum Seti

Ucuz kartuş dolum, evinde bir fotokopi makinesi olan kişiler tarafından araştırılır. Fotokopi makinelerinin kartuşları zaman içerisinde biter. Kartuşu biten fotokopi makineleri ise çalışmaya devam etmeyecektir. Ancak fotokopi makinesi ile ilgili olan pek çok parçanın oldukça maliyetli olması, kullanıcıları bu işlemi nasıl ucuz şekilde yapabileceklerine dair araştırma yapmaya yönlendirir.

Fotokopi makinesi özellikle ofis ya da okul gibi, bir belgenin çoğaltılmasına sıklıkla ihtiyaç duyulan yerlerde en sık kullanılan cihazlar arasında gelir. Pratik ve işlevsel olması sebebiyle de tercih edilen fotokopi makinelerinin çalışabilmesi adına kartuş dolumu yapmak gerekir. Dikkatli şekilde gerçekleştirilmesi gereken bir işlem olan kartuş dolumu, belirli bir sürenin ardından pratik şekilde yapılabilir.

Kartuş Dolum Seti ile Pratik Şekilde Dolum Yapın

Kartuş dolumu nasıl yapılır sorusuna tek bir cevap vermek mümkün değildir. Cihazınızın türüne, modeline ya da markasına göre kartuş dolumu da değişmektedir. Ancak genel olarak bu işlem kartuş dolum seti ile yapılmaktadır. Kartuş dolum setlerinin içerisinde temel olarak bu işlem esnasında ihtiyacınız olan tüm malzemeler bulunmaktadır. Enjektör, yazıcı mürekkebi ve destek malzemesi ile satılan setler ile kartuş dolumu yapmak oldukça pratiktir. Kartuş dolum setine sahip olduğunuzda fotokopi cihazınız ile uyumlu mürekkebi set içerisinden çıkan enjektör ile şırıngaya çekip ardından dolum ünitesine aktarabilirsiniz. Oldukça pratik bir işlem olan kartuş dolumu, en genel haliyle bu şekilde gerçekleşmektedir.

Kartuş Doldururken Püf Noktalar

Ucuz kartuş dolum kartuş setleri sayesinde mümkün hale gelmektedir. Ancak bu aşamada her markanın kendine ait bir sistemi olduğunu unutmamanız gerekir. Günümüzde üretilen çok sayıda fotokopi makinesi olması, dolum işlemlerinin de birbirinden daha farklı şekilde gerçekleşmesine sebep olmaktadır. Cihazınızın markasının değişmesi ile kartuşu hangi bölgeye aktaracağınız ya da dolum kapasitesinin ne olacağı gibi pek çok etkende değişiklik göstermektedir.

Kartuş doldururken dikkat edeceğiniz birkaç etken, bu işlemin pratik ve temiz şekilde gerçekleşmesini sağlayacaktır. Bu etkenlerden ilki mürekkebi şırınga yardımı ile çekerken acele etmeden, titizlikle yapmanız gerekmesidir. Eğer mürekkebi şırıngaya hızlı şekilde çekerseniz dolum ünitesinin içerisinde hava kabarcıkları meydana gelebilir. Hava kabarcıkları dolum işlemini bloke edecektir. Dolayısıyla şırıngadaki mürekkebi dolum ünitesine aktarmadan önce, içerisinde herhangi bir hava kabarcığı olmadığından emin olunması gerekir.

Mürekkebi dolum ünitesine aktarırken mürekkebin taşmamasına da dikkat edilmesi gerekmektedir. Dolum işlemi esnasında mürekkebin dolum ünitesine inmesini beklemek gerekir. Delik üzerindeyken herhangi bir müdahalede bulunmak yanlış olacaktır. Aldığınız kartuş dolum seti içerisinde bulunan mürekkebin cihazınıza uyumlu olduğundan emin olmanız gerekir. Cihaz ile mürekkebin birbiri ile uyumlu olması fotokopilerin kaliteli olması adına dikkat edilmesi gereken etkenlerin başında gelmektedir. Dolum işlemini gerçekleştirirken bulunduğunuz alana olası bir mürekkep damlaması için gazete kağıdı ya da kağıt havlu ile koruma altına alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir