Karadeniz’de Buz Devrinin Etkileri Devam Ediyor

Buz Devri

Bilim insanlarının yaptığı araştırmada Karadeniz‘de buz devrinin etkilerinin devam ettiği keşfedildi.

Buz Devrinin Etkileri Hala Devam Ediyor

Almanya‘dan gelen ve Karadeniz’de araştırma yapan bilim insanları beklemedikleri sonuçlarla karşılaştılar. Denizin dibindeki gaz hidrat yataklarını inceleyen uzmanlar, 12 bin yıl önce sona eren buz devri‘nin etkilerinin bugün bile hala devam ettiğini tespit ettiler.

Karadeniz’in tabanında metan gazından oluşan ve içinde buz tutan bu yataklarla ilgili açıklamalar yapan bilim insanları, bu gaz hidrat yataklarının mevcut sıcaklık koşullarına olması gerektiği gibi tepki vermediğini anladılar. Bu da Karadeniz’de buz devrinden kalma etkilerin hala devam ettiği anlamına geliyor.

Buz Devri 12 Bin Yıl Önce Sona Ermişti

Buz devri yaklaşık 12 bin yıl önce sona erdi. Ancak Karadeniz’de elde edilen bulgular, tuna yelpazesi olarak adlandırılan bölgede bulunan metan gazı‘nın, günümüz koşullarına uyum sağlamadığını ortaya çıkarıyor. MARUM-MeBo200 isimli sondaj cihazı‘nı kullanarak gaz hidrat yataklarını delen bilim insanları, yaptıkları ölçümlerin çok ilginç sonuçlar verdiğini bildirdiler.

Bilim insanlarının ölçümlere göre gaz hidrat kararlılık sınırı zamanla yükselmiş. Bu da Karadeniz’in dibindeki bir bölgenin günümüz sıcak koşullarına adapte olduğunu gösteriyor. Ancak beklentiler, serbest metan gazının da bu kararlılık seviyesiyle yükselmiş olması yönündeymiş. Yapılan ölçümlerde ise serbest metan gazında beklenen yükselişin olmadığı anlaşıldı. İşte bu da Karadeniz’in dibinde buz devrinin etkilerinin yaşanmaya devam ettiğini ortaya koyuyor.

İklim Modellemeleri İçin Önemli Bilgiler Sağlıyor

Uzmanlara göre böyle bir durum gelecekteki iklim modellemeleri için önemli bilgiler sağlıyor. Ayrıca Kuzey Kutbu‘nun tabanında da Karadeniz’deki gibi gaz hidrat yatakları var. Bilim insanları hem Kuzey Kutbu hem de Karadeniz’deki gaz hidrat yataklarının nasıl değişiklikler göstereceğini takip ederek gelecekle ilgili önemli çıkarımlar yapmak istiyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir