Kara Deliğin Manyetik Alanı Gözlemlendi

Kara Deliğin Manyetik Alanı

Bilim insanları tarihte ilk kez kara deliğin manyetik alanını gözlemlemeyi başardılar.

Bilim Tarihinde Bir İlk

Tarihte görüntülenen ilk kara delik olan Messier 87 (M87) isimli kara delik, şimdi de etrafındaki elektromanyetik dalga yapısı ortaya çıkarılan bu türdeki ilk yapı oldu.

Bilimde nihai bir amaç yoktur, elde edilen her bulgu daha sonra yeni çalışmalar için bir basamak olur. Söz konusu uzay çalışmaları olduğunda da bu durum değişmez. Örneğin Messier 87 (M87) isimli kara delik görüntülendikten sonra bilim insanları çalışmalarını bir sonraki aşamaya geçirdi.

Bu çalışmaların sonucunda da Messier 87 (M87) kara deliğinin etrafında bulunan manyetik alan, ışığın bükülmesi ile ortaya çıkarıldı. Event Horizon Teleskobu‘ndan gelen verileri işleyen bilim insanları manyetik alan keşfini yaptılar.

Işığın Bükülmesi İpucu Verdi

Dünya’ya 55 milyon ışık yılı uzaklıkta olan kara delikten gelen ışıkları inceleyen bilim insanları, çok güçlü polarizasyon etkileri gözlemlemeyi başardılar. Kara deliğin etrafındaki kuvvetli manyetik alan fotonların yayılma doğrultusunu değiştiriyor ve polarizasyonlarına neden oluyor.

İspanya‘daki Valencia Üniversitesi‘nde Astronom olarak görev yapan Ivan Marti-Vidal, yaptığı açıklamada “Bu önemli bir kilometre taşı: ışığın polarizasyonu, 2019 Nisan’da görülen görüntünün ardında yatan fiziği daha iyi anlamamızı sağlıyor.” ifadelerini kullandı.

Polarizasyon, elektromanyetik radyasyon olarak da biliniyor. Bir ışık parçacığı uzayda yolculuk yaparken belli bir yönde doğrultusunu değiştiriyor. Örneğin toz bulutlarından geçen ışık dağılırken manyetik alanların etkilediği ışık demetleri ise yüklenmiş oluyor.

Aslında günlük yaşantımızda polarizasyon gözlüklerde, ekranlarda ve başka farklı alanlarda kullandığımız bir teknoloji olsa da, kozmik nesnelerden yayıldığında bize uzaydaki ortam hakkında da bilgi sağlıyor. Örneğin Messier 87 (M87)’nin oluşturduğu polarizasyon etkisi, kara deliğin çok güçlü manyetik alanını gösteriyor.

Kara Deliklerden Saçılan Parçacıkların Sırrını Açıklayabilir

Kara deliğin manyetik alanı, bir nevi gaz bulutu gibi olay ufku‘nun etrafında dönüp duruyor. Araştırmacılar, elde ettikleri bulgulara göre buradaki manyetik alan sıcak gazların kara deliğe düşmesine engel olabilecek kadar güçlü. Bu çalışma ile gelecekte kara deliklerden saçılan parçacıkların sırrı açıklanabilecek.

 1.212 defa okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir