Kapalı Kutu İlk iPhone Rekor Fiyata Satıldı

iPhone 1

Apple‘ın 2007 yılında ürettiği kapalı kutu ilk iPhone açık artırmada rekor bir fiyata satıldı.

Kapalı Kutu İlk iPhone Rekor Fiyata Satıldı

Apple ve açık artırma kelimeleri yan yana gelirse ilk akla gelen Apple’ın ilk ürettiği bilgisayarlar oluyor. Firmanın ilk cihazı olan ve yalnızca 200 adet üretilen Apple-1 isimli bilgisayar kısa bir süre önce 700 bin dolara alıcı bulmuştu. Şimdi de kutusu hiç açılmamış ilk iPhone ve ilk iPod açık artırma ile rekor fiyata satıldı.

Apple-1 bilgisayarın fiyatını 700 bin dolara seviyesine yükselten en önemli detay Apple’ın kurucu ortağı Steve Wozniak‘ın elle lehimlediği bir devre kartına sahip olmasıydı.

iPhone 1 35.000 Dolara Satıldı

iPhone 1

2007’de piyasaya sürülen iPhone 1‘in kapalı kutu hali için alıcı 35 bin 414 dolar ödedi. 2001’de piyasaya çıkan ilk iPod ise aynı açık artırmada iPhone RR Auction tarafından 25 bin dolara satıldı.

iPhone 1’in tanıtılması ve satışa çıkması teknoloji tarihinde dönüm noktası oldu diyebiliriz. Apple şirketinden sonra diğer akıllı telefon üreticileri de hızlı bir şekilde dokunmatik ekranlı cihazlarını piyasaya sürdü ve bu sayede fiziksel klavyeli telefonlara veda edilmiş oldu.

iPhone 1 Teknik Özellikleri

3.5 inç ekrana sahip olan ilk iPhone 412 MHz hızında çalışan ARM11 işlemcisinden gücünü alıyor. 2 megapiksel arka kameraya sahip olan cihazın ön kısmında ise kamera yok.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir