Kablosuz Ağ Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Günümüzde oldukça sık karşılaşılan kablosuz ağlardaki güvenlik zaafiyetleri ciddi sonuçlar doğurabiliyor. Bu haberimizde sizlere kablosuz ağ güvenliğinin sağlanması hakkında önemli ipuçları veriyoruz.

kablosuz-ag-guvenligi

Son yıllarda kablosuz ağlar hayatımızda önemli bir yere sahip olmayı başardı. Özellikle akıllı telefonların popülerleşmesiyle birlikte hayatımızın vazgeçilmezlerinden birisi olmayı başardı.

Yemek yediğiniz ortamdan seyahat ettiğiniz otobüslere kadar her yerde bulunan kablosuz ağlar kullanıcıların ilgisini çektiği kadar, hackerların da iştahını kabartıyor.

Evinizdeki kablosuz ağınızın güvenliğini sağlamak için yapmanız gerekenler oldukça basit.

Güvenliğinizi sağlamaya şifreleme türü olarak WEP algoritmasını kullanmayarak başlayabilirsiniz.

WPA2 algoritmasıyla birlikte tahmin edilmesi zor olacak bir şifre kullanmanız yararınıza olacaktır.

Kullanabileceğiniz bir diğer güvenlik önlemi ise eğer WPS kullanmıyorsanız modem arayüzünden WPS sekmesine giderek WPS’i kapalı konuma getirmektir.

WPS bazı alanlar için kritik önem taşıyor olsa da özellikle yaşadığı güvenlik açıkları nedeniyle son kullanıcı için neredeyse yarardan çok zarar anlamına geliyor.

Modem arayüzünüzün kablosuz ağ güvenliği sekmesinde bulunan kablosuz ağ adını gizle seçeneğini aktif hale getirin.

SSID‘nizin yani kablosuz ağ adınızın gizlenmesi hackerların işini biraz daha zorlaştıracaktır. Şifrenizden önce bilmesi gereken bir SSID olacağından, kablosuz ağ adınızı tahmin edilmesi zor şekilde ayarlamanız oldukça önemli.

Ayrıca bu yöntem ile sürekli kapınızı çalıp kablosuz ağ şifrenizi isteyen komşularınızı da uzak tutabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.