Jüpiter’in Uydusu Europa’da Su Buharı Keşfedildi

Jüpiter'in Uydusu Europa

Bilim insanlarının Hubble Uzay Teleskobu ile yaptığı gözlemlerde Jüpiter‘in uydusu Europa‘da su buharı keşfedildi.

Jüpiter’in Uydusu Europa’da Hayat Var mı?

NASA Jüpiter’in uydularından Europa ile ilgili yeni bir keşif yaptı. Birkaç ay önce tekrar göreve başlayan Hubble Uzay Teleskobu ile yapılan gözlemde Europa’da su buharı tespit edildiği açıklandı.

Buzlu zemininin altında yaşam için uygun koşullar sunabilecek bir okyanus yer alan Europa uydusunun atmosferik yapısı incelenmeye devam ediyor. Güneş’ten yaklaşık olarak 1 milyar km uzaktaki Europa’da ilk olarak 2013’te su buharı tespit edildi. Dünya’da bulunan gayzerlere benzerliği ile dikkat çeken bölümler su buharını 100 kilometre yükseliğe kadar yükseltebiliyor.

1999 yılından 2015’e kadar uzanan Hubble Uzay Teleskobu gözlemlerinde Europa’nın daha geniş bir alanına benzer miktarlarda su buharı yayıldığı ifade edildi.

KTH Kraliyet Teknoloji Enstitüsü‘nden Lorenz Roth tarafından kısa bir süre önce Jüpiter’in uydusu Ganymede’nin atmosferinde su buharının keşfi yapılmıştı.

Europa Araştırmaları Devam Edecek

Bu keşif NASA’nın Europa Clipper’ı ve Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) Jupiter Icy Moons Explorer (JUICE) görevi de dahil olmak üzere gelecekteki sondalar tarafından Europa’nın derinlemesine araştırılmaya devam edileceği belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.