Japonya’da İnternet Hız Rekoru Kırıldı

İnternet Hız Rekoru

Japonya‘da geliştirilen yeni bir yöntem ile yapılan testlerde dünya internet hız rekoru kırıldı.

Dünya İnternet Hız Rekoru Kırıldı

Japonya’da mühendislerin geliştirdiği bu yeni yöntemin en önemli özelliği mevcut altyapı ile uyumlu olması. İnternet hızı Türkiye‘de oldukça kötü seviyede. Ancak dünyanın diğer ucu Japonya’da yapılan yeni testlerde internet hız rekoru kırıldı. Haziran ayında yapılan Uluslararası Optik Fiber İletişim Konferansı’nda sunulan makalede Japonya‘daki mühendislerin internet hız rekoru kırdığı açıklandı. Hız testi 1.864 milden (3.000 km) daha uzun bir elyaf hattında yapıldı. Buradaki en önemli nokta ise bu elyaf hattın günümüz kablo altyapısı ile uyumlu çalışması.

Testte Ulaşılan İnternet Hızı 319 Terabit

Japonya’nın yeni hız rekoru 319 Terabit (Tb/s) veri iletim hızına ulaştı. Bu 2020 yılıunda kırılan 178 Tb/s‘lik önceki rekorun hemen hemen 2 katı. NASA’nın kendisi 400 Gb/s‘lik nispeten ilkel bir hız kullanıyor. Sıradan kullanıcıların ulaşabileceği en yüksek hızın 10 Gb/s olduğu ifade ediliyor. Yeni rekor var olan fiber optik altyapı ile (ancak birkaç gelişmiş eklenti ile) elde edildi. Araştırmacılar geleneksel standart kanal yerine, verileri ileten fiberlerin içine yerleştirilmiş cam tüpler olan 4 kanal kullandılar. Sinyaller daha sonra dalga boyu bölmeli çoğullama (WDM) olarak bilinen bir teknik kullanılarak aynı anda gönderilen birkaç dalga boyuna bölündü. Araştırmacılar daha fazla veri taşımak için, nadiren kullanılan üçüncü bir bant kullandı ve birkaç optik amplifikasyon teknolojisi ile mesafeyi genişlettiler.

Yeni Yöntem Sinyalleri Farklı Dalga Boylarına Bölüyor

Yeni sistem, iletim sürecine çeşitli dalga boylarında aktifleşen 552 kanallı bir lazer ile başlıyor. Bazı dalga boyları diğerlerinden önce gidiyor ve her biri sırayla fiber optik içindeki 4 kanaldan birisine yönlendirilen çoklu sinyal dizileri oluşturuyor. Burada anlatılanlar ne kadar karmaşık gelse de Japonya’daki mühendislerin veri iletimini hızlandırmak için biraz daha geliştirilmiş ekipmanlar kullandığı ifade ediliyor. Ayrıca mühendislerin geliştirdiği yeni yöntemin halihazırdaki internet altyapısına entegre edilmesinin oldukça kolay olduğu da açıklandı. En önemli konu ise yeni 4 kanallı optik fiber, etrafındaki koruyucu kaplamanın genişliğine etki etmeyerek geleneksel tek çekirdekli fiber ile aynı çapa sahip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.