James Webb Uzay Teleskobu Yörüngeye Ulaştı

James Webb Uzay Teleskobu

25 Aralık 2021’de uzaya fırlatılan James Webb Uzay Teleskobu görev yapacağı yörüngeye ulaştı.

James Webb Uzay Teleskobu Görev Yörüngesine Ulaştı

NASA, ESA, CSA ve STScI‘ın ortak çalışmalarıyla evrenin keşfi için uzaya fırlatılan James Webb uzay teleskobu (James Webb Space Telescope) 25 Aralık 2021 tarihinde yaklaşık 10 yıl boyunca görev yapacağı 1 buçuk milyon kilometre uzaklıktaki Lagrange noktası‘na (L2) doğru fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra 29 gün süreceği tahmin edilen yolculuğunu artık tamamladı. Uzay teleskobu artık L2 noktasında.

James Webb’de 5 Ay Sürecek Hassas Kurulumlar Yapılacak

25 Aralık 2021’de Fransız Guyanası’ndan Ariane 5 roketi ile fırlatılan James Webb insan eli temas etmeden 29 gün süren Dünya’dan 1 buçuk milyon kilometre uzaklıktaki 2. Lagrange noktasına ulaştı. 5 ay süren hazırlıkların sonucunda yaz aylarında ilk verileri göndermeye başlayacağı hedeflenen uzay teleskobunun milimetrik hassas kurulumlarına başlanacak.

James Webb 18 hegzagonal ayna ile 6.5 metre çapına sahip dev bir göz şeklinde tasarlandı. Bu aynalar kızılötesi ışınları algılayabilecek donanıma sahip. 5 ay boyunca oldukça karmaşık ve çok hassas geçecek sürecin ardından ilk verilerini göndermeye başlayacak.

Lagrange (L2) Noktası Ne Demek?

Lagrange noktaları Dünya ve Güneş gibi 2 büyük cismin yerçekimi kuvvetlerinin dengede olduğu yerleri ifade etmek için kullanılıyor. Bu noktalarda 2. olan L2 noktası James Webb’in evrendeki zayıf ısı sinyallerini algılamak için süper soğuk kalması gereken ısı ve ışık kaynaklarıyla yüzleşebileceği en uygun nokta özelliklerine sahip.

James Webb Hangi Görevleri Yapacak?

James Webb Uzay Teleskobu projesi birçok bilim insanına göre evreninin tanımının değiştiği gün cümlesi olarak ifade ediliyor. James Webb uzay ile ilgili bildiğimiz birçok bilginin kaynağı olan 200 binden fazla galaksiyi keşfeden Hubble Uzay Teleskobu‘ndan 100 kat daha güçlü. James Webb bir diğer anlamda zamanda yolculuk yaparak 13,5 milyar yıl öncesini bize gösterebilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir