James Webb Teleskobu En Uzak Galaksiyi Keşfetti

James Webb Uzay Teleskobu

NASA‘nın James Webb uzay teleskobu evrendeki en uzak galaksiyi keşfetmeyi başardı.

Evrendeki En Uzak Galaksi Keşfedildi

NASA evrenin keşfi için birçok ülke ile ortak çalışıp uzaya gönderdiği James Webb uzay teleskobu yaklaşık bir aydır çalışmalarına devam ediyor. Uzay teleskobu heyecan verici görsellerine bir yenisini daha ekledi.

Keşfedilen CEERS-93316 Galaksisi 35 Milyar Işık Yılı Uzaklıkta

James Webb uzay teleskobu insanlık tarihinin önemli keşiflerinden birisini daha yaptı. Uzay teleskobu aynalarını 35 milyar ışık yılı uzaklıkta olan bir galaksiye yöneltti. NASA yetkilileri galaksiyi CEERS-93316 olarak isimlendirdi.

İnsanoğlu ilk kez bu kadar uzaktaki bir galaksiyi görüntüleme imkanına sahip oldu. Ancak James Webb’in en az 10 yıl daha görev yapacağı düşünülürse yeni galaksi için bu ünvan çok da uzun sürmeyebilir.

James Webb Zamanda Yolculuk Yapmamızı Sağlıyor

CEERS-93316

James Webb teleskobu bize sunduğu görüntülerle zamanda yolculuk yapmamızı sağlıyor. Teleskobun elde ettiği görüntü galaksinin Big Bang‘den (Büyük Patlama) 235 milyon yıl sonrasını gösteriyor. James Webb ayrıca geçtiğimiz günlerde Araba Tekeri Galaksisi‘nin daha önce hiç görülmemiş yeni bir görüntüsünü de paylaşmıştı.

James Webb teleskobu geçtiğimiz hafta da enerjisi biten büyük yıldızların patlaması anlamına gelen bir Süpernova‘yı görüntülemişti. Bir yıldızın yaşam evresinin sona ermesinde oluşan bu patlamada oldukça yüksek bir parlaklık ortaya çıkaran Süpernova, James Webb uzay teleskobu tarafından 3 ile 4 milyar ışık yılı uzaklıkta görüntülenmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir