İtalyan Yemekleri

Her ülkenin mutfağı gereken özeni hakeder elbet. Fakat İtalyan yemekleri, kültürümüzde ayrı bir yere sahiptir. Her damak zevkine uygun, içinde bolca sebze ve deniz ürünlerinin bulunduğu, özellikle pizza ve spagettinin başrolü oynadığı menüleri görenler, aldente kıvamında, makarna desenli birkaç dakikalık hayale dalıyor.

italyan-yemegi-lazanya

İtalyan yemekleri, ülkenin kuzeyinden, güneyine farklılık gösterse de, ülke de hangi restauranta giderseniz gidin, ortalama bir tatla karşılaşmanız imkansız. Dünyadaki spesyallerinin çoğunun tescilli olduğu düşünülürse İtalyan yemekleri için, bu sıcakkanlı Akdeniz insanının, bir kendilerini ifade ediş biçimi diyebiliriz.

Akdeniz kültürünün, marka değerini taçlandıran İtalyan yemekleri, İtalyanların, zeytinyağınında her nimetinden yararlanarak, içlerine kendi sıcaklıkları ve yaratıcılıklarını da ekledikleri bir eser olarak görülebilir. Harika bir başlangıç olarak kabul edilebilecek, Bruschetta, sarımsaklı ekmeğin üzerinde küp küp doğranmış domatesler, fesleğen, soğan ve kekiğin birlikteliğinden oluşan son dokunuşu zeytinyağıyla yapabileceğimiz iştah açıcı bir başlangıç. İçinde birbirinden farklı tat da sebzenin bulunduğu Minestrone çorbası, midemizi bir şölene hazırlarken, ardından gelecek taze domates soslu, parmesan peynirlerinin üzerini süslediği  bir tortellini iyi bir seçim olacaktır.

Mevsiminin taze sebzelerinden oluşan İtalyan yemekleri, güneşli bir Akdeniz ikliminin tüm getirilerinden yararlanır. Yeşil sebzelere çoğunlukla rastlayabileceğimiz bu geniş yelpaze de, yemeklerin lezzetine lezzet katan baharatların, egzotik tatlarının da rolünü unutmamak gerekir.

İtalyan yemek kültürü denince akla ilk gelen, domates ve peynir sosuyla yapılan, böreğe benzerliğiyle dikkat çeken, hakkında herkesin en azından bir fikrinin olduğu bir başka lezzet Lazanya. Her ne kadar kıymalısı en çok tercih edilen olsa da, farklı tatlar arayanlar için sebzeli, ıspanaklı ve balkabaklı alternatifleri denemeye değer.

Özü, domates sosu, mozzarella ve zeytinyağ üçlüsünden oluşan İtalyanların, ellerindeki basit ürünleri en özel şekilde işleyerek sunduğu, adı ‘pitza’ olarak telaffuz ediliyor olsa da çoğumuzun, bize aşina olan ismiyle seslendirdiğimiz, o tanıdık açlık hissinin en doyurucu karşılığı olan Pizza, İtalyan yemekleri denince ilk akla gelen alternatif.

Parmesan, mozzarella di buffala, gorgonzola ve daha birçok peynirin anavatanı olarak kabul edilen İtalya’ nın meşhur Tiramisu’ su da o lezzetli peynirlerden mascarponenin zenginleştirdiği eşsiz bir tat. Üzerindeki kahvenin kokusuyla birbirini tamamlayan, kelime anlamı ‘al götür beni’ olan bu eşsiz tatlı, İtalyanlar’ a bir başka teşekkür sebebi olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir