iPhone’ların Bilinmeyen Özellikleri

iPhone 15

iPhone‘ların bilinmeyen gizli özelliklerini sizler için derledik.

iPhone’ların Bilinmeyen Özellikleri

Apple‘ın ekosisteminin belki de temel taşını oluşturan iPhone’lar birçok özellik sunuyor. Ancak bu özelliklerin bazılarını daha önce fark etmediğinizi düşünüyoruz. Hem vakitten tasarruf ettirecek hem de hayatınızı kolaylaştıracak 4 gizli iPhone özelliğini sizler için derledik.

1. iPhone’un Arkasındaki Gizli Tuş

Cihazınızın arkasında aslında gizli bir tuş yok. Ancak bu özellik böyle idimlendiriliyor. iPhone’larda bulunan Back Tap özelliği ile cihazınızın arkasına 2 kez vurarak istediğiniz işlemleri yaptırmanız mümkün. iOS 14 işletim sistemleri ile tüm iPhone kullanıcılarının cihazlarında bulunan bu özellik ilk başlangıçta oldukça ilgi çekse de zamanla unutuldu. Bu özelliği ayarlar’daki erişilebilirlik seçeneğinin dokunma sekmesinden istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

2. Herkese Farklı Bir Tasarım

Bu tam da olarak bir gizli özellik sayılmayabilir. iOS 17 ile hayatımıza giren bu yeni özellikle sizi arayan kişileri farklı tasarımlarla görmeniz mümkün. Böylece her kişi için farklı bir tasarım kullanabilir ve arama ekranlarınızı isteğinize göre özelleştirebilirsiniz.

3. El Yazılarını Metin Yapmak

iOS 15 güncellemesi ile tüm iPhone’lara gelen bu yeni özellikle herhangi bir kağıttaki yazıları kolay bir şekilde metine dönüştürebileceksiniz. Özellikle de üniversitelileri sevindiren bu özellikle sayfalarca not yazma dönemi bitmiş oldu. Bu özelliği aktif olarak kullanabilmek için ilk olarak Ayarlar > Genel > Dil ve Bölge adımlarını takip edip canlı metin özelliğini aktif edebilirsiniz.

4. iPhone Clips

iPhone kullanıcılarının bir çoğuna Neden bir iPhone satın aldın? sorusunu sorduğunuzda büyük ihtimalle birçok kullanıcıdan iPhone kameraları çok kaliteli cevabını alırsınız. Ancak birçok iPhone sahibi kamerasını kapsamlı olarak kullanmıyor.

5. Hey Siri Lumos ve Hey Siri Nox

Birçoğumuz karanlık ortamlarda ya da çekmece diplerinde telefonumuzu kaybetmişizdir. Özellikle de gece karanlığında bir telefonu bulmak samanlıkta iğne aramaya benzeyebiliyor. Apple bu soruna da bir çözüm bulmuş. Cihazınızı ararken Hey Siri Lumos dediğinizde iPhone’unuz otomatik olarak el fenerini yakıyor. Böylece rahatlıkla telefonunuzu bulabileceksiniz. Flash’ı yine Siri ile kapatmak isterseniz Hey Siri Nox demeniz yeterli olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir