iPhone’larda Diğer Klasörü Nedir? Nasıl Temizlenir?

iPhone Temizleme

Dünya genelinde çoğunluğun tercih etmiş olduğu IPhone markalı telefonların depolama alanındaki son durumu kontrol ettiklerinde “Diğer” olarak isimlendirilmiş, yüksek verilerin göz çarptığı bir klasörle karşılaşıyor. Peki bu telefonlardaki bahsedilen “Diğer” klasörü nedir ve nasıl temizlenir?

Diğer Klasörü Nedir?

Ayarlar/Genel/IPhone depolama alanı şeklindeki sıralamaya göre işlem yapıldığında karşınıza çıkan, güncellemelerinizin, kullanmış olduğunuz uygulamalarda girdiğiniz bilgilerinizin, yapmış olduğunuz ayarlarınızın, kaydettiğiniz mesaj ve ses dosyalarınızın, kısacası günlük olarak kullandığınız programlarınızın biriktirdiği verilerin depolandığı alandır.

Örneğin; Netflix’te izlemekte olduğunuz bir film 3 GB’lık bir film ise o an izlerken bu kısımdan alan kullanılır. Fakat filmi kapattığınızda veya durdurduğunuzda bu alandaki kullanım biter.

Bu özellik değerlendirilmeye alındığında aslında IPhone kullanıcılarının tecrübelerini geliştirmek adına oluşturulmuş bir metot olduğu görülür. Mesela herhangi bir mesajlaşma programlarından birini kullanarak birine anlık olarak mesaj attınız, programa geri dönüş yaptığınızda uygulamayı baştan açmak yerine kaldığınız yerden devam edersiniz.

Bilhassa Facebook, Safari, İnstagram, Twitter gibi uygulamalar bu özellik sayesinde daha iyi çalışır. Peki, bu kadar yer kaplamasının sebebi nedir?

Diğer Klasörünün Bu Kadar Yer Kaplamasının Sebebi Nedir?

Belirli bir zamana kadar hafızaya alınan bu veriler burada saklandığından dolayı, siz silmediğiniz süre zarfı boyunca yine kaydedilen bilgiler olmadığı için günlük kullanımda dikkatinizi çekmeyebiliyor.

Fakat yukarıda bahsedildiği üzere Safari, Facebook, İnstagram gibi uygulamalarda karşınıza çıkan her görüntü hafızaya atılır. Bu yüzden program arka planda bile kapatılmış olmasına rağmen internetsiz bir ortamda yeniden bu programa giriş yapıldığında en son gördüğünüz görüntüler karşınıza çıkacaktır.

Örneklendirilecek olursak, Facebook’ta biraz gezindiniz ve arka planda dahil olmak üzere komple çıkış yaptınız, sonrasında internetiniz kapalıyken yine Facebook’a girdiğinizde en son görmüş, izlemiş olduğunuz videolar, resimler, paylaşımlar aynı şekilde tekrardan karşınıza çıkacaktır.

Bu özelliğin bir olumsuz yanı şudur ki misal App Store’dan indirmek istediğiniz bir dijital platformun 255,4 MB’lık bir alan kaplayacağı görülür. Lakin bu uygulamayı belirli bir süre kullandıktan sonra kapladığı alanın birkaç GB ‘a yükseldiği saptanır. 64 GB’lık bir IPhone sahipseniz bu ve buna benzer türevdeki uygulamaların daha seri belleği doldurduğunu gözlemleyebilirsiniz. Alan kaplayan bu klasör nasıl temizlenir?

IPhone Diğer Klasör Nasıl Temizlenir?

  • Ayarlar kısmına girilir.
  • Genel sekmesine tıklanır.
  • Depolama bölümüne tıkladığında buradaki diğer de dahil tüm faktörlerin ne kadar alan kapladığı görülür.
  • Ardından sayfa sonuna inilir ve Safari ’ye girilir.
  • İnternet verilerine tıklanır.
  • Sayfa sonuna inilir ve internet verilerini sile tıklanır.

Bu işlem gerçekleştirildiği takdirde büyük ölçüde telefon hafızasında yer açılır. Daha fazla yer açmak adına ise gereksiz mesajlar, kullanılmayan programlar, e-postalar silinebilir, fotoğrafları yedeklemek için ise İCloud Drive paketi satın alınabilir.

Kaynakça

Vbet. “Vbet Giriş”. Erişim 15 Temmuz 2022. https://vbettr.pro

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir