iPhone’da Pil Yüzdesini Gösterme Nasıl Yapılır?

iPhone Pil Yüzdesini Gösterme

iPhone’da pil yüzdesini gösterme nasıl yapılır sorusunun cevabı ve tüm merak edilenler yazımızda.

iPhone Pil Yüzdesini Gösterme

Apple‘ın iPhone X modeli ile 2017’de çentikli ekran tasarımına geçiş yapması birçok alışkanlığı değiştirdi. iPhone’un ön kısmında bulunan ve aynı zamanda parmak izini okuyan fiziksel tuşa veda edilirken çentikli tasarımın alanı daraltmasında dolayı pil yüzdesini doğrudan gösterilmemeye başladı. Son yıllarda birçok konuda geri adım atan Apple, iOS 16 ile bu konuda da geri adım attı. Peki iPhone pil yüzdesi nasıl açılıyor?

iOS 16 işletim sisteminin testleri devam ediyor. Tüm kullanıcılara açılması Eylül sonunu ya da Ekim ayının başını bulacak. Çünkü iPhone 14 serisi tanıtılınca piyasaya sürülecek. Test işlemlerinin bir parçası olan iOS 16 Beta 5 versiyonu ile pil yüzdesinin aktif olması sosyal medyada büyük ses getirdi.

iPhone Pil Yüzdesini Gösterme (iOS 16)

Yukarıda sebebini açıkladığımız gibi pil yüzdesini doğrudan göstermek için iPhone’nunuzda iOS 16 Beta 5 ya da daha yeni bir versiyonun yüklü olması gerekir.

  • iOS 16 Beta versiyonunu yüklediyseniz tek yapmanız gereken Ayarlar > Pil kısmından Pil Yüzdesi’ni aktif etmek.
  • Üstteki işlemi yaptıktan sonra ekranın sağ üst kısmında pil simgesinin içinde pil yüzdesi de gözükecek.

Beta versiyonlat geliştiricilere yönelik olduğundan bazı hatalar ve sorunlar olabiliyor. Bundan dolayı bu yükseltme işlemini son kullanıcılara tavsiye etmiyoruz.

Ana Ekrana Piller Araç Takımını Ekleme

iOS 16 versiyonunu kullanmıyorsanız iPhone’nunuzdun ve aksesuarlarınızın pil yüzdelerini takip etmek için ana ekranınıza piller araç takımı ekleyebilirsiniz.

  • iPhone’nunuzda Ana Ekran arka planına dokunup uygulamalar titreyene kadar basılı tutun.
  • Ekranın en üst bölümündeki + işaretine dokunun. Daha sonra aşağıya kaydırıp Piller’e dokunun.
  • Boyut tercihlerini görüntülemek için araç takımlarında sola ve sağa kaydırın. Farklı boyutlar farklı bilgileri gösterir.
  • İstediğiniz boyutu gördüğünüzde Araç Takımı Ekle’ye dokunun. Son olarak Bitti’ye dokunun.

Üstteki işlemler ana ekrana pil widget’ı ekleyecek. Bu sayede her seferinde denetim merkezini açmaya gerek kalmadan iPhone’nunuzda pil yüzdesini göstereme işlemi yapabileceksiniz.

Eğer widget kullanmak istemiyorsanız ve çentikli bir iPhone’a sahipseniz tek seçenek ekranın sağ üst kısmından parmağınızı aşağıya kaydırarak pil yüzdesini görüntülemek.

iPhone Pil Yüzdesini Gösterme Nasıl Yapılır?

iPhone SE (2. nesil), iPhone 8 ya da önceki modeller, iPad ve iPod touch (7. nesil) modellerde pil yüzdesini durum çubuğunda görebilirsiniz. Eğer iPhone SE (2. nesil) ya da iPhone 8 veya önceki model cihazınızda Düşük Güç Modu’nu etkinleştirirseniz durum çubuğunda pil yüzdesi her zaman gözükür.

  • Ayarlar’a tıklayın.
  • Pil kısmında girin.
  • Pil Yüzdesi tercihini etkinleştirin.

Bunu yaptığınızda pil simgesinin yan tarafında şarjınızın durumu yüzde olarak gösterilir. Şarj tam dolunca pil simgesi yeşil ve belirli bir düzeyin altına düşerse turuncu renk gözükür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir