iTunes 12 versiyonundan itibaren iPhone‘da müzikleri zil sesi yapmak daha da zorlaştı. Mümkün olan en basit yöntemle iPhone’da mp3‘leri zil sesi yapmanın detayları rehberimizde.

iphone-muzik-zil-sesi

iTunes 12 versiyonundan sonra Apple, zil sesleri için mağaza yönlendirmesini ön planda tutuyor ve iTunes üzerinden müziklerimizi zil sesi yapma olanağını iyice kısıtlıyor.

Peki iPhone kullanıcıları, iPhone’da müzikleri zil sesi nasıl yapacaklar? Yeni yöntemi basit bir şekilde sizlere anlatıyoruz. iTunes 12 öncesi sürümü kullananlar için iTunes üzerinden yapılan işlemi de eski ve yeni yöntem olarak aşağıda anlattık.

iPhone’da Müzikleri Yeni Yöntemle Zil Sesi Yapmak

İlk olarak buraya tıklayarak siteden müzik dosyalarımızdan 40 saniyelik alan seçiyoruz ve daha sonra iPhone için .m4r dosya formatına çeviriyoruz.

Upload yani yüklemeyi seçip seçtiğimiz şarkıyı yüklüyoruz. Daha sonra 40 saniyelik alanı seçiyoruz ve en son .m4r biçimli dosyayı indiriyoruz. İşte zil sesi yapacağımız dosya bu.

İkinci adımda ise iTunes kullanmadan bu dosyayı iPhone’a atacağız.

Buraya tıklayarak CopyTrans adlı iTunes alternatifi programı indiriyoruz. Apple’ın sürücülerinin yüklü olduğuna emin olun. Daha sonra bu uygulamayı da yükleyip çalıştırın. Telefonunuzu bilgisayara bağlayın ve bu bilgisayara güven demeyi unutmayın.

CopyTrans üzerinden uygulamayı çalıştırıyoruz. Daha sonra CopyTrans Manager bölümünü kuruyoruz ve sonrasında start tuşuna tıklayarak uygulamayı başlatıyoruz.

Uygulama açılınca telefonunuzu buluyor. Sol üstte melodiler kısmı var. Ona tıklayarak açıyoruz. Ve tek yapmamız gereken alt kısımdaki alana, oluşturduğumuz 40 saniyelik melodiyi sürüklemek. Son olarak yenile / güncelle diyoruz ve dosya aktarımını yaparak iPhone’a aktarıyoruz.

Son olarak iPhone’un ayarlarından sesler kısmına girip oradan da zil seslerinden yüklediğimiz müziği seçiyoruz. İşlem bu kadar basit.

iTunes 12 Öncesi Eski Yöntemle iPhone’da Müzikleri Zil Sesi Yapmak

Hangi şarkıyı zil sesi yapmak istiyorsanız iTunes’tan şarkıyı bulmanız ve daha sonra üzerine sağ tıklayarak, bilgi ver demeniz gerekiyor.

Bilgi ver kısmına tıkladığınızda karşımıza çıkan pencereden, seçeneklere giriyoruz ve başlama ile durdurma sürelerini ayarlıyoruz. Şarkının hangi 40 saniyelik aralığını seçmek istiyorsanız bu iki alana o aralığı girmeniz gerekiyor.

Aynı şarkıya tekrardan sağ tıkladığımızda, AAC oluştur’a geliyoruz ve 40 saniyelik yeni sürüm aşağıda beliriyor.

Daha sonra Windows Gezgini ya da Finder üzerinde göstererek dosya formatında değişikliğe gidiyoruz.

M4R dosya biçimine çevirdiğimiz 40 saniyelik şarkıyı, iTunes üzerinden iPhone’a zil sesi olarak atıyoruz ve işlemimiz tamamlanıyor. Böylece istediğiniz şarkıları, hızlı bir şekilde iPhone’da zil sesi olarak ayarlayabiliyoruz.