Hem Türkiye’nin hem de dünyanın en çok kullanılan akıllı telefonlarından iPhone’larda gün geçmesin ki yeni problem ortaya çıkmasın.

Hem tartışmalarla hem de yeni nesil telefonlarla adından sıkça söz ettiren iPhone akıllı telefonlarda sıvı temaslarından korunulamaması kullanıcıları çileden çıkarmaya devam ediyor. Peki iphone suya düştü ne yapmam gerekiyor ? diye düşünenlere yönelik nasıl bir cevap verebiliriz ya da ne gibi bir işlem uygulayabiliriz. Bu işten en az zararla nasıl çıkılabilir ?

İPhone cihazlar günümüzdeki ve eski sürümleri itibariyle akıllı telefonların en dayanıksızı desek aslında yanlış olmaz. 2012 yılında suya karşı dayanıklı sürümünü çıkaran Sony, akıllı telefon dönüşümünde her ne kadar yeni bir girişime öncülük yapmış olsa da yıl 2019 olmasına rağmen Apple bu konuda henüz net ve somut bir adım atabilmiş değil. Suya düşen iPhone için aslında yapılabilecek tek şey kurutmak ve ardından cihazı teknik servise götürmek olacaktır. İnternette yer alan pirince yatırma vs. gibi işlemler oksitlenmeyi hızlandırabilir. Bir diğer önemli husus da cihaz sıvı teması aldıktan sonra kapanabilir. Bu noktada sakın ola bir hata yapıp da cihazı şarja takmayın. Böyle yapmanız durumunda içinde yer alan sıvıya enerji göndererek kısa devre yaptırabilir ve cihazınızda kapanmayacak yaraların açılmasına neden olabilirsiniz.

iPhone cihazlarla ilgili olarak bilinmesi gereken bir diğer önemli husus ise; cihazların özgün kullanımına ilişkin konular olarak karşımıza çıkıyor. Peki özgür kullanım deyince ne geliyor aklımıza ? Şöyle ki iPhonelar dünya üzerinde belki de bilinen en güvenilir ve en korunaklı cihazlar olarak karşımıza çıkıyor. Bu koruma aynı zamanda belirli kısıtlamaları da beraberinde getiriyor. Örneğin ; iPhone cihazınıza dışarıdan bir veri ekleyemiyorsunuz. Ya da Appstore’da olmayan bir uygulamayı cihazınızda kullanamıyorsunuz. İşte tam da bu noktada devreye Jailbreak giriyor. Peki jailbreak nedir ? ne işe yarar ? nasıl çalıştırılır ? Jailbreak kısaca bahsetmek gerekirse iPhone cihazınızda istediğiniz değişikliği yapabilmenizi sağlayan ve cihazınıza dışarıdan veri yüklemenize olanak sağlayan bir yazılım olarak düşünülebilir. Apple Jailbreak sistemiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada Jailbreak’ın güvenlik için bir tehdit olduğunu açıklasa da iOS işletim sistemini tercih edenler için Jailbreak bir  artık olmazsa olmaz olarak görünüyor.