iPhone Konum Kapatma Nasıl Yapılır?

iPhone 14

iPhone konum kapatma nasıl yapılır sorusunun cevabı ve tüm merak edilenler yazımızda.

iPhone Konum Kapatma Nasıl Yapılır?

Gizliliğe üst seviyede önem veren iPhone kullanıcıları genelde konum ayarlarını özelleştirmenin yollarını araştırmaktadır. Bundan dolayı birçok kullanıcı gerekli olmayan durumlarda konum servislerini kapatmak veya özelleştirmek ister. Peki iPhone konum servislerini kapatmak nasıl yapılır? Bazı uygulamalar için konum servisleri nasıl kapatılır?

Bazı Uygulamalar İçin Konum Kapatma

iPhone’u ilk kez başlattığınızda Google Haritalar benzeri konum servislerine ihtiyaç duyan ve konumunuzu sosyal ağlarda etiketlerken kullanan Facebook ve Instagram gibi uygulamalar konum servislerini etkinleştirmek için kullanıcılardan izin ister. Ancak bu izni bir kez verdiğinizde benzer uygulamalar konum hizmetlerini sürekli kullanır.

Uygulamaların sürekli konum servislerini kullanması gizliliğine önem veren iPhone kullanıcılarını rahatsız edebiliyor. Bundan dolayı kullanıcılar konum hizmetlerini kapatmak veya özelleştirmek için çeşitli yöntemlere başvurabilmektedir. Bu yöntemlerin başında konum servislerini bazı uygulamalar için kapatma yöntemi geliyor. Bu işlemi yapmak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

  • Cihyazınızın Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri bölümünü açın.
  • Konum Servislerinin açık olduğundan emin olmalısınız.
  • Konum Servislerini kapatmak istediğiniz uygulamayı seçmek için cihazınızın ekranını aşağıya doğru kaydırın.
  • Uygulamaya tıklayın ve bir seçenek belirleyin
  • Bu ekranda 4 adet seçenek çıkıyor. Asla, Bir Dahaki Sefere Sor, Uygulamayı Kullanırken ve Her Zaman.
  • Seçtiğiniz uygulama için Konum Servislerini tamamen kapatmak istiyorsanız Asla’yı seçmelisiniz. Konum Servislerine sadece uygulama ya da uygulamanın özelliklerinden birisi ekranda görünür durumdayken erişilmesine izin vermek için ise Uygulamayı Kullanırken’i seçin. Uygulama arka planda çalışırken bile konumunuza erişmesine izin vermek için Her Zaman’ı seçmelisiniz. Bu işlemleri uyguladıktan sonra uygulama siz izin verene kadar konumunuzu kullanamayacaktır.

iPhone Konum Hizmetlerini Tamamen Kapatma

Kullanıcılar bazen konum servislerini tamamen kapatabiliyor. Ancak bu işlemin olumsuz sonuçlar ortaya çıkarabileceğini belirtelim. Çünkü konum servisleri tamamen kapatıldığında kullanıcıların her gün kullandığı birçok özellik çalışmayacaktır.

Örnek vermek gerekirse fotoğraf çektiğinizde konum bilgisi eklenmeyecek, Google Haritalar benzeri uygulamalar sizi herhangi bir yere yönlendiremeyecek ve konum servislerini kullanan 3. taraf uygulamalar da çalışmayacaktır. Konum servislerini devre dışı bırakmak cihazınızın pil ömrünü korumasına ya da cihaz gizliliğini en üst seviyede tutmanıza imkan sunsa da genel kullanım deneyiminizi ciddi oranda düşürecektir.

Ancak yine de Konum Servislerini tamamen kapatmakta kararlıysanız Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri kısmından en üst kısımda bulunan Konum Servisleri düğmesini kapalı duruma getirerek işlemi tamamlayabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir