iPhone 15 Tanıtıldı

iPhone 15

Apple düzenlediği Wonderlust etkinliğinde yeni akıllı telefonu iPhone 15 modelini resmi olarak tanıttı.

iPhone 15 Teknik Özellikleri

Apple düzenlediği Wonderlust etkinliğinde iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max ve akıllı saatleri Apple Watch 9 ile Apple Watch Ultra’ya resmiyet kazandırdı.

Yeni iPhone 15 ailesi birçok açıdan Pro modellerini aratmayacak teknik özellikleriyle birçok kişiyi şaşırttı. Akıllı telefonun ön tasarımı artık çentikten kurtularak Pro modellerinde olduğu gibi Dinamik Ada olarak tasarlanmış. Arka tasarım ise tamamen aynı kalmış olsa da kamerada önemli geliştirmeler sunuluyor.

Lightning Sonunda Gitti ve USB-C Geldi

Uzun zamandır beklenen güzel bir yeniliğin geldiğini belirtelim. iPhone 15 ailesiyle artık Apple USB-C bağlantı noktasını kullanmaya başladı. Böylece yeni Mac ve iPad modelleri ile eskiden olduğu gibi tek kablo ile şarj ve veri aktarımı yapmak mümkün olacak. Ayrıca hem veri aktarımı hem de şarj süresinde bir üst lige çıkılmış oldu.

Dünya genelinde tüm teknoloji firmaları bu bağlantı noktasını kullandığı için uygun fiyatlı birçok alternatif ürün bulabilecek ve Apple cihazları haricinde de kullanılabilecek. Örnek verrmek gerekirse bilgisayar kulaklığınızı, farenizi ya da klavyenizi şarj etmek için kullandığınız kablo ile AirPods‘u, iPad’i MacBook’u veya iPhone’u şarj etmeniz mümkün.

Ekrandaki Çentik Tasarımını Sona Erdi

Apple yeni iPhone 15 ailesinde ilk defa iPhone X modelinde başlayan çentik tasarımını kaldırdı. Bunun yerine geçen yıl tanıtılan 6.1 inç ekran boyutundaki iPhone 14 Pro’da gördüğümüz Dinamik Ada tasarımına geçiş yaptı.

Kullanılan yeni panelin 1.600 nite varan parlaklık sunduğunu ve HDR içeriklerde 2.000 nit düzeyine çıktığını da ifade edelim. Ancak ekran yenileme hızında bir değişiklik olmadığını ve 60 Hz’de kaldığı görülüyor.

Kameralar Artık Pro Ayarında

Yeni iPhone 15 ve iPhone 15 Plus’ta dışarıdan bakıldığında görülemeyen 3. en büyük değişiklik kamera tarafında yapıldı. Uzun zamandır kullanılan 12 megapiksel ana kamera yerine yine Pro’lardan aşine olduğumuz 48 megapiksel çözünürlüğünde yeni bir sensör konumlandırılmış.

Ancak iPhone 15 Pro ve Pro Max’teki 48 megapiksel ana kamera ile aynı olmadığının altını çizelim. Yine de bu geçişin birçok yeniliğin önünü açtığını belirtelim. Örnek vermek gerekirse artık telefoto kamerası olmadan 2x yakınlaştırma seçeneği geldi. 12 megapiksel ultra geniş açı kamera ise yerini korumaya devam ediyor.

Ön kısımda ise 12 megapiksel selfie kamerası bulunuyor. Geçen yılın Pro’larından hatırladığımız otomatik odaklama ve portre aydınlatma özelliklerinin aynen korunduğunun da altını çizelim.

İşlemci Apple A16 Bionic Oldu

iPhone 14 ailesinde Apple ilk kez Pro ile düz modellerin işlemcilerini ayırdı. iPhone 14 ve iPhone 14 Plus‘ta önceki yıl iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max modellerinde kullandığı A15 Bionic işlemcisini tercih etmişti. Bu yıl da benzer olarak iPhone 14 Pro ve ve iPhone 14 Pro Max‘te bulunan A16 Bionic işlemcisini iPhone 15 ve iPhone 15 Plus’ta konumlandırmış.

iPhone 15 Fiyatı

iPhone 15’in 128 GB kapasiteli versiyonu 49.999 TL, 256 GB kapasiteli versiyonu 53.999 TL ve 512 GB kapasiteli versiyonu ise 61.999 TL.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir