Özellikle akıllı telefonlarda görülen IP sertifikası hakkında merak edilen tüm detayları sizler için derledik. Detaylar haberimizde.

Suya ve toza karşı dayanıklı telefonların ve giyilebilir cihazların gelişmesi ile birlikte IP sertifikası ve IP derecelendirmesi gibi kavramlar önem kazanmaya başladı. Peki IP sertifikası nedir? IP derecelendirmesi nasıl okunur? Bu soruların cevaplarını haberimizde detaylı olarak bulabilirsiniz.

IP Derecelendirmesi Nedir?

IP sertifikası hakkında bilgilere öncelikle IP kısaltması ile başlayalım. Ingress Protection yani Sızma Koruması anlamına gelen bu standart International Protection olarak da adlandırılıyor. Son yıllarda akıllı telefonlar ve giyilebilir cihazlar ile birlikte daha da popüler hale geldi.

Akıllı telefonların sahip oldukları IP derecelendirmeleri ise katı temaslara ve sıvı temaslara karşı koruma seviyelerini ifade ediyor. Örnek verecek olursak; 6. seviye fiziki koruma sunan bir cihaz her türlü toza ve toz sızmasına karşı dayanıklı olarak üretilmiş anlamına geliyor. Bu nokta ürün IP6 ile başlayan bir sertifikaya sahip olacak demektir.

Aynı ürünün sıvı ve neme karşı dayanıklılığı ise ikinci basamaktaki rakam ile ifade edilir. Aynı örnekte yer alan telefon 7. seviye sıvı korumasına sahip ise, bu telefonun her türlü toza ve toz sızmasına ve 1 metreye kadar suya 30 dakika dayanıklı olacağını göstermektedir.

IP67 koruması olan iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modelleri bunun için en güncel örneklerdir.

IP67 ve IP68

Android cephesinde ise Galaxy S7 Edge, Xperia XZ, Galaxy A7 2017 gibi modeller ise IP68 derecelendirmesine sahip. Bu durum iPhone 7 serisini daha kötü yapmaz. İki derecelendirme arasındaki fark, IP68’in daha fazla derinliğe daha uzun süre dayanacağını göstermektedir.

Son dönemin ilgi çeken modellerinden birisi olan Google Pixel ise IP53 koruması ile geliyor. Pixel’in tozlara ve toz girişlerine karşı kısmi dirence sahip olduğunu ve su içinde kalmaya değil belirli ölçülerde sıvı temasına dayanıklı olduğunu anlayabiliriz.