okey oyna

IP Adresi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bir bilgisayar, akıllı telefon, tablet veya cep bilgisayarı aracılığı ile internete bağlanıyorsanız, bir IP adresiniz var demektir.

Bu IP adresi, sizin internet dolaşımınızın ve aynı zamanda sizin kimliğiniz yerine geçer. IP adresinizi bilmiyorsanız, ip sorgulama işlemi oldukça basit. Bu konuda yardımınıza koşan sitelerden birisi de www.ipadresim.com

Nasıl Faydalanırım?

Bu işlem sizi asla zorlamayacak, yormayacak, temel bilgisayar bilgisi dahi istemeyecek bir işlem. Yapmanız gereken şey çok ama çok basit. Tarayıcınıza www.ipdresim.com yazmanız sizi direkt olarak sonuca götürecektir.

Sonucu Nasıl Anlarım?

Site tamamen kullanıcı dostu, ip adresi sorgulama işlemi için başka hiçbir şey yapmanız gerekmeyecek. Domain adresini tarayıcınıza yazacaksınız, açılan sayfada büyük puntolarla IP adresiniz karşınıza çıkacak.

Sitenin Başka Avantajı Var Mı?

www.ipadresim.com sadece ip sorgulama yapmıyor. Size ip adresi sorgulama işlemi dışında IP’nin ne anlama geldiği, nasıl bulunduğunu, proxy’nin ne olduğunu, nasıl değiştirildiğini anlatan bilgiler de sunuyorlar.

IP Kelime Olarak Ne Anlama Geliyor?

IP bir kısaltmadır. İngilizce açılımı ” Internet Protocol ” anlamına gelir. Doğrusu ise Internet Protocol Address şeklindedir ve IP bu cümleye ait kısaltma olarak kullanılmaktadır. İnternet üzerinde işlem yaptığınız, internete çıkış sağladığınız her bilgisayar, her akıllı telefon, her internet bağlantılı cep telefonu, her cep bilgisayarı ve her tabletin özel bir IP numarası bulunmaktadır (Kendi internet bağlantısı olan cihazlar için geçerlidir).

İnternet dışında yine her cihazın yerel ağ ip adresi bulunmaktadır. Bu sayede işlem yapan bilgisayar işlemlerini bir diğer cihaz ile çakışmadan yapabilmektedir. Eğer ortak alan, iş veya ev interneti kullanıyorsanız IP çıkışınız aynı olabilmektedir.

Ip adresinin değiştirilmesi mümkündür. Bu işlem için uzak masa üstü cihazlar, proxy adresleri, dns, vpn gibi maskelemeler kullanılmaktadır.

 218 defa okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir