Teknolojinin gelişmesiyle beraber mobil dünyada meydana gelen değişikliklerde hatırı sayılır derecede büyük olmuştur. Bunların en somut örneği olarak Android ve iOS işletim sistemlerini görebiliyoruz. Bu gün sizlere Android ve İOS işletim sistemleri arasındaki farklardan bahsetmeye çalışacağız. Hemen hemen her bireyin artık bu iki işletim sisteminden biriyle muhatap olması kaçınılmaz duruma gelmiştir.

Eskiden işletim sistemi denildiğinde aklımıza sadece gelen Windows işletim sistemiydi. Uzun bir süre dünyayı tekeli altında tutan Microsoft firmasının önüne bugün mobil dünyanın gelişimi ile birlikte birçok alternatif işletim sistemi gelmiştir. Her ikisi’de Unix kökenli olan Android ve iOS günümüzde artık gelişmlerini tamamen tamamlamış ve kullanıma hazır, son derece ileri işletim sistemleridir. Peki Android ve iOS arasındaki farklar nelerdir. Haberimizin detayına girmeden önce konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye http://www.haber.biz internet adresinden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Andrid işletim sistemi:

Unix kökenli olup işletim sistemi açık kaynak kodlu olarak piyasaya sunulmuştur. Çeşitli üretici firmalar tarafından her ne kadar bazı bölümleri şifrelenmiş olarak gelse’de günümüzde bu tür sistemlerin root edilebilmesi son derece kolaydır. Öyleki bazı firmalar bu işletim sistemlerine kullanıcılarının nasıl root yetkisinde girebileceğini açık ve net bir şekilde ifade etmektedirler. İşletim sistemi piyasaya sunulduğunda çok performanslı ve stabil çalışıyordu demek yanlış olur ancak günümüzde yapılan geliştirmeler sonucunda karşımıza özelikle mobil cihazlarda son derece kararlı olarak geliyor.

iOS işletim sistemi:

Apple firması tarafından geliştiren iOS işletim sistemi androide nazaran piyasaya sunulduğunda daha bir stabil olarak çalışıyordu demek yanlış olmaz. Son derece pahalı iPhone gibi mobil cihazlarda kullanılan bu işletim sistemi özelikle dokunmatik teknolojisinin gelişmesinden sonra piyasayı neredeyse eline geçirmiş diyebiliriz. Sadece Apple cihazları için üretilen bu işletim sistemi kapalı kod halinde geliyor çeşitli yöntemlerle Android gibi root edilebilir ancak bunun çokta kolay olduğunu söylemek yanlış olacaktır. Eğer tercihiniz iOS işletim sistemi ise bu sizin için bir dezavantaj olabilir. Fakat özelikle vurgulamamız gereken nokta sistem son derece kararlı ve hatasız bir şekilde işlemektedir. Kısacası sizlere bugün Android işletim sistemleri ve iOS hakkında bilgiler verip tarihçesinden özet halinde bahsetmeye çalıştık. Kullanacağınız cihazın yazılım özellikleri en az donanım özelikleri kadar önemlidir. Bu yüzden mobil cihazınızı seçmeden önce bu işletim sistemleri ile ilgili detaylı araştırmalar yapmanızı ve kararınızı buna göre almanızı öneriyoruz. Daha detaylı bilgi almak ve haberin devamı için Tıkla.