İnternet Hızlandırma Yöntemleri

İnternet Hız Rekoru

Evinizde, işyerinizde ya da mobil cihazınızda internet hızlandırma yöntemleri nelerdir sorusunu sizler için cevapladık.

İnterneti Hızlandırma Nasıl Yapılır?

Evinizde, ofiste ya da mobil cihazlarınızda kullandığınız internet hızından memnun değil misiniz? Video izlerken ya da Zoom ile görüşme yaparken donmalardan sıkıldıysanız yalnız değilsiniz. Peki basit adımlarla internet hızlandırma nasıl yapılır?

İnternet sitelerine erişmek için minimum 1 Mbps bant genişliğinde bir internete sahip olmanız tavsiye edilir. Bilgisayarınızda ya da akıllı telefonunuzda yavaş bağlantı olduğunu fark ettiğinizde internetinizi hızlandırmak için aşağıdaki yöntemleri deneyerek sorunlarınıza çözüm bulabilirsiniz.

İnternet Hızlandırma

İnternet hızınızı test etmek bağlantınızı tespit etmek için iyi bir tercih olacaktır. Hız testi için kullanabileceğiniz birçok araç ve internet siteleri olsa da Speedtest.net’ten kolay bir şekilde test yapmanız mümkün. Buraya tıklayarak Speedtest sitesine gidin ve açılan sayfada Go butonuna tıklayarak testi başlatın.

Test sonucunda ortaya çıkan değerlerden indirme / yükleme bölümüne dikkat etmeniz gerekir. İndirme internetteki bir sunucudan cihazınıza saniyede ne kadar veri çekebileceğinizi ifade eder. Yükleme ise cihazınızdan internet sunucularına saniyede ne kadar veri göndereceğinizi belirtir.

Modemi ve Router’ı Yeniden Başlatın

Teknolojik cihazların değişmez çözüm yöntemlerinden birisi de kapatıp açmaktır. Aynı durum internet dağıtıcısı olarak kullandığınız modem ya da router’da da geçerli. Aşağıdakileri basit işlemleri yaparak yönlendiricinizi yeniden başlatabilirsiniz.

1.Adım: Modem ya da router’ı kapatın.

2.Adım: Güç kablosunu sökün.

3.Adım: 20 – 30 saniye kapalı kalsın.

4.Adım: Güç kablosunu yerine tekrar takın.

5.Adım: Cihazı açın ve internetin yeniden bağlanmasını bekleyin.

Modemi kapatıp açmak önbelleğe alınan verileri ve gerekli olmayan arka plan işlemlerini temizleyecektir. Ayrıca internet servis sağlayıcınız ile bağlantınızı canlandırmanın da en kolay bir yöntemidir.

Modemin ve Router’ın Bulunduğu Yeri Değiştirin

Modem ve router sinyallerinin kapı ve duvar benzeri fiziksel engeller tarafından engellenebileceğini ya da yavaşlatılabileceğini duymuşsunuzdur. Bu nedenlerden dolayı modemi farklı bir konuma taşımak daha iyi sinyal kalitesi ve daha yüksek hız sağlayabilir.

Modemin yerini değiştirmek her zaman kolay olmayabilir. Hem internet hem de elektrik tesisatı sizi zorlayabilir. Eğer kullanmıyorsanız router satın almayı tercih edebilirsiniz.

Modeme / Router’a Bağlı Olan Cihazları Kontrol Edin

Daha iyi bir internet bağlantısı için gerekli olmayan tüm cihazları ağdan çıkarmayı deneyin. İnternet bant genişliğini kullanma potansiyeline sahip olan eski telefonlar ya da unutulmuş tablet bilgisayarları da unutmayın.

Bunun için 2 farklı yöntem var. 1. yöntem eğer modeminiz için geliştirilmiş bir uygulama varsa ağınıza bağlı tüm cihazları görüntüleyebilir ve ağdan atabilirsiniz. 2. yöntem ise internet ağınızın Wi-Fi şifresini değiştirmektir.

Kablosuz Yerine Ethernet Kablosu Kullanmayı Deneyin

Günümüz teknoloji dünyasında kablosuz yaşamaya alışmış olsak da kablolu bağlantının her zaman daha iyi olduğu bilinen bir gerçek. İnternet servis sağlayıcının sunduğu en yüksek internet hızına ulaşabilmek için ethernet kablosu kullanmak doğru bir tercih olacaktır.

Kablo ile alacağınız bağlantı hem daha hızlı hem de çok daha güvenli olacaktır. Kablolu bağlantıyı akıllı TV ya da oyun oynayacağınız bilgisayarda kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Tarifenizi ya da İnternet Servis Sağlayıcınızı Değiştirin

Tüm bu yöntemlerden belki de en çok işe yarayacak olanı internet tarifenizi sorgulamaktır. Yaşadığınız yerin altyapısı her ISS için aynı sonucu vermeyebilir. Bu nedenlerden dolayı eğer internet firmasından memnunsanız önce tarifenizi değiştirin. Ancak farklı ISS’lerin yeni müşteriler için sunduğu avantajları da dikkate almalısınız.

Ayrıca hız sorunlarınız için ISS’nizden bilgi ve destek almayı da deneyebilirsiniz. Sorunları çözmenize yardımcı olmanın haricinde ihtiyaçlarınız için daha iyi bir tarife sunabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir