İnternet Hızı Testi Nasıl Yapılır?

İnternet Hız Testi

Türkiye’de yaklaşık olarak altmış milyon aktif olarak bilgisayardan tablete, tabletten akıllı telefona kısacası hemem hemen bütün cihazlar üzerinden internet kullanır. Pek çok kişi de internetlerinin hızını merak ediyor. İnternet hızı, internet kullanırken internet bağlantısından sonra en önemli şeydir. Eğer siz de internet hızınızı merak ediyorsanız, işte internet hızı testi böyle yapılıyor.

Bilgisayar Üzerinden İnternet Hızı Testi Yapmak

Eğer bir bilgisayar üzerinden internet hızı testi yapmak istiyorsanız bu adımları takip edebilirsiniz; İnternet tarayıcınız üzerinden arama motorunuzu açıp “ookla speedtest” diye aratın. Ardından karşınıza çıkan ilk sonuca tıklayın. İnternet hızı testi sitesine arama motoru üzerinden aratmak yerine “speedtest.net” adresi ile de girebilirsiniz. Siteye girdikten sonra “Go” seçeneğine basıp bir miktar süre bekleyin. İnternet hızı testi tamamlandıktan sonra karşınıza download hızınız, upload hızınız ve ping süreniz çıkacaktır.

Bilgisayar Üzerinden İnternet Hızı Testi Yapmak (2. yöntem)

Eğer bilgisayar üzerinden ilk yöntem işe yaramadıysa bu yöntemi deneyebilirsiniz. İnternet tarayıcınıza “https://www.hiztesti.com.tr” linkini girin. Karşınıza çıkan sitede “Test Et” seçeneğine basın. Bir süre bekledikten sonra karşınıza internet hızı testi sonuçlarınız yani download hızınız, upload hızınız ve ping süreniz çıkacaktır.

Android Üzerinden İnternet Hızı Testi Yapmak

Eğer bir bilgisayarınız yoksa Android üzerinden de internet hızı testi yapabilirsiniz! Bütün yapmanız gerekenler; Google Play Store’u açıp “Speedtest by Ookla” kelimelerini aratmak, karşınıza çıkan Ookla’nın internet hızı testi uygulamasını indirip yüklemek, uygulamayı açıp “Go” seçeneğine basmak. Bir süre sonra download hızınız, upload hızınız ve ping süreniz karşınıza uygulama üzerinden çıkacaktır.

iPhone Üzerinden İnternet Hızı Testi Yapmak

Eğer bir bilgisayarınız veya Android’iniz yoksa iPhone üzerinden bile internet hızı testi yapabilirsiniz! iPhone’nunuz üzerinden App Store’a giriş yapın. Ardından arama kutucuğuna “Speedtest by Ookla” yazıp aratın. Karşınıza çıkan Ookla’nın internet hızı testi programını indirip iPhone’nunuza yükleyin. Yükleme tamamladıktan sonra uygulamayı açın, “Go” seçeneğine basın. On, yirmi saniye gibi bir süre sonra karşınıza download hızınız, upload hızınız ve ping süreniz çıkacaktır.

Kaynak: https://lavivabetgiris.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.