okey oyna

İnternet Hızı Nasıl Ölçülür

Mobil internet tarifeleri data kullanım hakkı üzerinden fiyatlandırılırken ev internet tarifeleri genellikle internet hızına göre fiyatlandırılıyor.

Ev internet tarifeniz kotalı ise kotayı aştıktan sonra ekstra ücret ödemeniz gerekmiyor ancak internet hızınız düşüyor.

Adsl mi Daha Hızlı Yoksa Fiber mi?

Adsl modelinde internet bağlantınız bakır kablolar ile sağlanır. İnternet bağlantınızı sağlayan santrale ne kadar uzaksanız bağlantı hızınız o derece düşük olur. Bunun nedeni bakırın direncidir ve telin uzunluğu arttıkça direnç de artar. Bu nedenle de internet hızınız hiçbir zaman maksimumu görmez. Örneğin 8 Mbps’e kadar Adsl internet alırsanız internet hız testinde 6 Mbps ya da 7 Mbps gibi değerler görmeniz muhtemeldir.

Fiber modelinde ise fiber optik kablolar kullanılır. Bakır gibi metallere göre kayıplar yok denecek kadar azdır. Dolayısıyla Adsl’e göre çok daha hızlıdır. Fiber internet tarifelerinde de üst limit verildiğini görürsünüz ancak internet hız testi yaptığınızda Adsl’den farklı olarak üst limitin çok aşağısında değerlerle karşılaşmazsınız.

Servis sağlayıcınıza karar vermeden önce reviews.com gibi değerlendirme sitelerindeki müşteri yorumlarını dikkatle incelemenizi öneririz.

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

Öncelikle bilgisayarınızda arka planda çalışan bir program varsa ya da devam eden bir indirme işlemi varsa durdurun. Tarayıcınızdan speedcheck.org’a giriş yapın ve diğer sekmeleri kapatın. Testi başlat butonuna tıklayın. 1 dakikadan kısa bir süre içinde test sonuçlarını ekranda göreceksiniz. Speedcheck yalnızca internet bağlantı hızınızı ölçmekle kalmıyor hem internet bağlantısı ile ilgili temel bilgiler veriyor hem de internet bağlantınızı nasıl hızlandırabileceğiniz konusunda sizi yönlendiriyor.

İnternet Hız Testi Sonucundaki Değerler Ne Anlama Geliyor?

İndirme (Download) Hızı

İnternette yapacağınız video izleme, gezinme ya da dosya indirme gibi işlemlerin hızını bağlantınızın download hızı belirler. İnternet paketlerinde bahsedilen hız değeri de download hızıdır. Birimi Mbps (megabits per second  – megabit / saniye)dir.

Yükleme (Upload) Hızı

İnternete video, fotoğraf ya da dosya yüklerken işlemi ne kadar sürede tamamlayacağınızı bağlantınızın yükleme yani upload hızı belirler. Download hızına göre daha düşük olur. Bunun da birimi Mbps’dir.

Gecikme (Latency)

Bilgisayarınızdan karşıdaki sunucuya gönderilen datanın ne kadar sürede ulaştığını gösterir. Birimi milisaniyedir.

Upload ve download hızının yüksek, gecikmenin ise düşük değerlere sahip olması beklenir.

Okey Oyna
 269 defa okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir