İnternet hızı tüm internet kullanıcıları için çok önemli. Peki en doğru internet hız testi nasıl yapılır? Detaylar haberimizde.

speedtest-internet-hiz-testi

Akıllı telefonlardan bilgisayarlara kadar hemen her cihaz ile internete bağlanıyoruz. Kimilerimiz fiber bağlantılar ile hızlı gezinirken, kimilerimiz normal ADSL bağlantılar ile ortalama diyebileceğimiz hızlarda internette gezinmekte. Ancak pek çok kullanıcı sadece fiber kullanıyorum deyip geçmeyerek, tam olarak internet hızını merak ediyor. Peki internet hız testi nasıl yapılıyor?

İnternet hızını test etmek için çok sayıda çözüm olduğunu söylemek mümkün. Hatta internet dağıtıcılarının bile hız testi siteleri bulunuyor. Ancak biz, dağıtıcıların manipülasyon ihtimali bulunan ya da öyle olabileceği düşünülebilecek hız testi siteleri yerine daha popüler bir çözümü sizlere önereceğiz.

İnternet hızı testi için en iyi ve en doğru sonuç verdiğine inanılan site Ookla kontrolündeki speedtest.net. Daha önce adını duymuş olabileceğiniz speedtest.net, sadece bir web sitesi olarak değil, aynı zamanda akıllı telefonlar ve tabletler için de geliştirilen uygulaması ile de milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Peki speedtest.net ile intenret hız testi nasıl yapılıyor?

İnternet hız testini bilgisayar ile yapmak için speedtest.net adresine gitmeli, akıllı telefonlar ve tabletler ile yapmak için ise speedtest uygulamasını indirmelisiniz.

Speedtest sitesine girdikten ya da uygulamasını yükleyip açtıktan sonra, internet hız testini başlatmak için yapmanız gereken tek şey, “Begin Test” butonuna tıklamak. Daha sonra internet hız testi başlayacak ve testin sonunda ping süresi, download ve upload hızları sonuçları gösterilecek.