okey oyna

Intel’in 14 Nanometre İşlemcileri Yolda

Önemli yarı iletken üreticilerinden olan ve kendi alanındaki pazarın büyük bir yüzdesini elinde bulunduran Intel, 14 Nanometreye sahip yeni işlemciler ile Computex’te şov yaptı.

1968 yılında Gordon E.Moore tarafından kurulan Intel, 1971 yılında ilk işlemcisi olan ‘Intel 4004‘ü piyasaya çıkarmıştı. O günden bu yana pazar payını ve gelirini sürekli artıran Intel, günümüzde de liderliğini koruyor. 2 ile 7 Haziran arasında Tayvan’ın Taipei adlı kentinde düzenlenen Computex 2014‘te yer alan Intel, yeni teknoloji vizyonunu açıklamayı ihmal etmedi.

14 nanometre neler getiriyor?

Bir önceki üretim teknolojisi olan 22 nanometreye kıyasla, daha iyi performans veren 14 nanometre işlemciler ayrıca daha az ısınıyor. Ayrıca daha ufak yapıda cihazların üretilmesini kolaylaştıran Intel’in yeni 14 nanometre işlemcileri, ciddi bir enerji tasarrufunu da beraberinde getiriyor.

Hangi modeller olacak

Şu an yaygın olarak kullanılan LGA 1150 soket tipini kullanacak olan Intel’in 14 nanometre işlemcileri ilk etapta i5 ve i7 modellerinde görülecek. 4 GHz hıza kadar çıkılabilecek olan Devil’s Canyon kod adı adlı işlemciler, Core i7-4790K ve Core i5-4690K modelleriyle kullanıcıların karşısına çıkacak.

Computex 2014’te açıklamada bulunan Intel Başkanı Renée James, 14 nanometre işlemciye sahip 12,5 inç ekranı bulunan, klavyeli, 7,2 mm kalınlığında ve 620 gram ağırlığa sahip ikisi bir arada bilgisayarı tanıtmasıyla, oldukça kullanışlı cihazların yolda olduğunu gözler önüne serdi.

intel-14-nanometre-islemci-1

Hangi platformlar ile çalışacak?

System on Chip (SoC) formunda tasarlanan yeni 14 nanometre işlemciler, anakartın üzerine entegre bir biçimde geliyor. Böylece yoga setini kendi içerisinde barındıran Brodwell mimarisini kullanan işlemciler, yonga seti karmaşasına da son vermiş olacak.

SoC’tan biraz bahsetmek gerekirse, Türkçesi çip üzerinde sistem anlamına geliyor. Günümüzde tüm akıllı telefon ve tabletlerde kullanılan bu yöntem bellek, ekran kartı gibi diğer tüm bileşenlerin işlemcinin içerisinde yer alan yongadan konuşmasını sağlıyor. Böylece daha az devreyle, daha basit ve az güç tüketimi sağlayan anakartlar üretilebiliyor.

Ne zaman çıkacak?

Haziran ayında i5 ve i7 modellerin yanı sıra yeni ikisi bir arada bilgisayarlarla görücüye çıkacak olan Brodwell mimarisine sahip 14 nanometreye sahip işleciler, birçok yeniliği beraberinde getirecek.

Kaynak: ShiftDelete

 286 defa okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir