Intel 48 çekirdekli yeni Cascade Lake işlemcisini duyurdu. Yeni işlemcinin tüm detayları haberimizde.

Kısa bir süre önce 9. nesil işlemcilerini duyuran Intel, rüzgarı arkasına aldı ve yeni bir işlemci modeline daha resmiyet kazandırdı.

Intel, sunucular için ürettiği Xeon işlemcilerine 48 çekirdekli bir model ekledi. Xeon Cascade Lake serisi altında duyurulan yeni nesil sunucu işlemcileri en üst modelde 48 çekirdek desteği sunuyor. Çift işlemci destekleyen anakartlarda toplam 96 çekirdekli çalışacak şekilde 2 işlemci kullanımı da mümkün.

Intel’in yeni nesil işlemcisinde multi-thread desteği ile ilgili bir bilgi henüz netleşmedi. Yeni nesil Intel işlemcilerin en dikkat çeken yönlerinden birisi de DDR4 tipi 24 adet RAM modülüne destek sunuyor olması. Çift işlemcili konfigürasyonda 3 TB RAM desteği sunulabiliyor. Intel bu işlemcide Optane desteği de sunuyor. Ultra hızlı SSD’lerin RAM olarak kullanıldığı bu sistem ile 24 modülden 12 TB sistem belleği oluşturulabiliyor.

14 nm teknolojisi ile üretim sürecinde hazırlanan bu işlemci ailesi şu an kullanımda olan Xeon ailesinden yüzde 20 daha hızlı olacak. AMD’nin EYPC sunucu çiplerine göre ise bazı işlemlerde 3.4 kata kadar daha yüksek fark sunuyor.