Intel Yeni Celeron ve Pentium İşlemcilerini Duyurdu

Intel‘in Gemini Lake mimarisi üzerine kurulu yeni Pentium Silver ve Celeron işlemcileri duyuruldu.

Intel Pentium Silver ve Celeron Serisinde Gigabit Wi-Fi

Intel’in kullanıcıların internette gezinme, dokümanlarla uğraşma, film izleme ve fotoğraf düzenleme gibi her gün gerçekleştirilen eylemler için en iyi performans ve bağlanılabilirlik dengesini başarılı batarya süresi ile sunma odaklı işlemcileri öne çıkıyor.

Intel son olarak, Pentium serisini Pentium Gold ve Pentium Silver olmak üzere ikiye ayırmıştı. Kaby Lake mimarisi üzerine kurulu Pentium Gold serisi mevcut durumda piyasada bulunuyor. Gemini Lake tabanlı Pentium Silver ve Celeron işlemciler ise daha bütçe dostu olmak üzere geliştirildi. Yeni Pentium Silver çiplerin 4 yıl önceki benzer bir kişisel bilgisayara göre yüzde 58 daha hızlı üretkenlik performansı sağladığı açıklandı.

Yeni işlemcilerde bağlantıya ciddi anlamda önem verildiğini belirtelim. Ancak hala hücresel bağlantı sunulmuyor. Ayrıca yeni çipler 160 MHz kanallarla gigabit hızında 802.11ac Wi-Fi ile gelecek. 802.11b/g/n ile kıyaslandığında 12 kat daha hızlı olan bu teknoloji, gigabit ethernet bağlantıdan bile daha hızlı. İnternetten video izlemek ve dosya indirmek bundan sonra çok daha akıcı bir şekilde gerçekleşecek.

Intel 2’si 1 arada, hepsi bir arada, dönüştürülebilir, mini PC ve masaüstü sistemlerde bu yeni çiplerin 2018 yılının ilk çeyreğinde piyasaya çıkacağını açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir