Intel Arc A-Serisi Ekran Kartlarını Duyurdu

Intel Arc A-Serisi Ekran Kartı

Intel‘in oyunculara yönelik ilk ekran kartı Arc A-Serisi duyuruldu.

Intel Arc A-Series Limited Edition Özellikleri

Intel’in masaüstü kullanıcıları için ilk ekran kartı serisi Intel Arc A resmiyet kazandı. Nvidia GeForce ve AMD Radeon model ekran kartları ile yarışacak olan Arc-A Serisi için Intel yeni bir video yayınladı. Ekran kartının nasıl bir tasarıma sahip olacağını ve çıkış tarihi de açıklandı.

Intel’in resmi Youtube kanalında yayınlanan son videoda Intel Arc A-Series Limited Edition için resmi lansman tarihini de verdi. Arc-A ekran kartlarının 2022 yılı yaz döneminde duyuracağını ifade eden Intel firması günümüze kadar ilk ekran kartı serisi ile ilgili detay vermekten kaçınmıştı.

Intel Arc ekran kartlarının detaylı teknik özellikleri şimdilik açıklanmadı ancak günümüze kadar ortaya çıkan söylentilere göre orta ve üst düzeyde RTX 3070 Ti ya da RX 6700 XT sınıfına kadar hitap edecek.

DirectX 12 Ultimate Desteğinin Olması Bekleniyor

Intel şirketinin masaüstü ve mobil serisi Arc ekran kartları aynı Xe-HPG mimarisini paylaştığı için birçok optimizasyon ve benzer özelliğe sahip olacağı tahmin ediliyor. Intel’in kendi algoritması olan XeSS desteğini ve DirectX 12 Ultimate’ı içermesi bekleniyor.

Arc ekran kartların donanım hızlandırmalı ray tracing ve yapay zeka tabanlı süper örnekleme dahil bazı özellikleri desteklemesi bekleniyor. Intel Xe çekirdeğinden oluşacak ekran kartı XMX AI hızlandırması ile sunulacak.

Intel Arc serisinin yaz aylarında geleceği onaylanmış olsa da lansman tarihinin Mayıs ya da Haziran ayına denk gelmesi bekleniyor. Fiyat konusunda ise oyunculara hitap edeceği dikkate alındığında Nvidia ve AMD bandında olacağı tahmin ediliyor.

Intel Arc A-Serisi Ekran Kartı Video

Intel’in resmi Youtube kanalında yayınladığı Arc A-Serisi ekran kartının videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.